28 Haziran 2017 Çarşamba

2013'ün ilk yazısı...

05 Ocak 2013, 08:43
2013'ün ilk yazısı...
Türker Küpcük
Yeni yılda ilk yazıma geçmeden önce, bir önceki yılda Yerel Haberci'nin 2012 Ocak sayısında yazımdan bahsederek bir durum muhasebesi yapmak istiyorum.

"Belediye'nin takvimi adeta beyanname gibi.." başlıklı yazımda Gaziemir Belediyesi'nin bastırıp ilçedeki esnaf ve bazı kesimlere evlere dağıttığı takvimde yer alan görsellerden yola çıkıp Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol'un o yıla ait bir yol haritası gibi hazırlandığı yolunda yorum getirmiştim. (Bu yıl ki yani 2013'ün takvimi elime geçmiş değil, bu yılda hangi detayların olduğu yolunda bir bilgim yok. Nedense ilçenin basılı yayın organı olarak Yerel Haberci'ye takvim yada her hangi dağıtılı evrağın ulaştığını söylemek mümkün değil. Kimdir sorumlusu bilemem ancak kentin en ücra köşesinde bir yayın kuruluşuna dahi ulaştırılmasına özen gösterilen evrak,davetiye, takvim vb. matbuat  burunların dibindeki Yerel Haberci Merkezi'ne ulaştırılmasında sıkıntı var demek!)

2012 başında dağıtılan ve 3 aylık dört yapraklı takvimde basılan projelerde sanki bir yol haritası ortaya konmuştu.
Ocak, Şubat, Mart dönemi için Gaziemir Belediyesi Yeni Hizmet Binası Projesi;
Nisan, Mayıs, Haziran dönemi için Sevgi Yolu 3.Etap Projesi;
Temmuz, Ağustos, Eylül dönemi için Abdullah Arda Meydanı Projesi;
Ekim, Kasım, Aralık dönemi içinde Seydi Baba Türbesi ve Rekreasyon Projesi görselleri kullanılmıştı.

Aradan bir yıl geçti. Gaziemir Belediyesi dört önemli proje ile ilgili neler yaptı şöyle bir göz atmakta yarar var...
Yeni Hizmet Binası Projesi için 2 ihaleye çıkıldı. İlk ihale; özellikle ihale dosyasında yer alan projede bazı eksiklikler, TEDAŞ protokolünün gecikmesi ve ihale sürecinin yetmemesi üzerine Gaziemir Belediyesi İhale Komisyonu tarafından iptal edildi. (İhale sonucu üzerinde Yerel Haberci'de çıkan haber ve bu haberin kopyalanarak yayılmasının bu süreçle uzaktan yakından ilgisi olmadığı belediye tarafından kovuşturma açılması yönünde çok bilmiş avukatlar tarafından belediye adına savcılığa yapılan başvuru adeta hukuk dersi verircesine savcının ayrıntılı bir şekilde açıklayarak kavuşturmaya yer olmadığı yönünde kararı ile orataya çıkmıştır.)

Nihayet ikinci bir ihale daha gerçekleşti ve Gaziemir Belediyesi yeni Hizmet Binası İnşaatı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı bir törenle başladı.

15 ay sürecek Hizmet Binası'nın 2012 yılının son çeyreğine yetişmesi ve başlaması her şeye rağmen başarıdır. Tarihi bir girişimdir. Çünkü yıkılan eski bina yetersiz ve 49 yıllık bir binaydı. Abdülhamit Yavuz tarafından yapılmış (okuduğunu anlayamayanlar aman dikkat Sultan Abdülhamit'ten bahsetmiyoruz!) binanın yarım yüz yıl sonra yenilenecek olması önemlidir. Şenol bu projeyi kendi döneminde bitirmesi O'nun ilçe tarihine adını yazdırması demektir. İhale şartnamesinde yer aldığı gibi 15 ay sonra yani Kasım'dan itibaren 2014 Ocak ayı sonuna yetişmesi önünde hiç bir engel yok. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile "Ortak Proje" kapsamında yer alan projede tam bir ortaklık söz konusudur. Hakedişlerin yüzde ellisi Gaziemir'den, yüzde ellisi Büyükşehir'den gerçekleşecektir. 14 milyon 750 bin TL'ye mal olacak projede Gaziemir Belediyesi İller Bankası'ndan kredi kullanmak için gerekli kararları belediye meclisinden geçirmiş ve resmi talebini iletmiştir.

 ***
Sevgi Yolu 3.Etap için Yap-Kirala-İşlet modelini devreye sokan Gaziemir Belediyesi bu projesinde yılların sorunu olan kamulaştırma sorunu ile karşı karşıya kaldı. Tansaş civarında bir bölgede Gaziemir Belediyesi neredeyse yirmi yıldır kullandığı şahısa ait arazinin kamulaştırmasını gerçekleştirememiş olması sorun yarattı. İhale için formül arayan Başkan Şenol bu projesini 2012 zaman dilimine yetiştiremedi. Dolayısıyla bu etap sonrası yapılması düşünülen 4.Etap başka bir bahara kaldı. Bir sürpriz olur 3 Etap bu bahara yetişirse belki 4 etap sonbahara da yetişebilir.

 ***
Abdullah Arda Meydanı Projesi için 2011'den beri sürdürülen ve bu yılda çizilen proje maketinin dışında 2013'e girerken gözle görülür bir ilerleme henüz yok. Vatandaşların imar taleplerinin fazlalığı, SİT durumu bu projenin uygulanmasında büyük engel. Şenol çabalasa da bu durumu aşması pek kolay değil. Şahsen ben bu projenin o bölgede uygulanmasını pek önemsemiyorum. Evet bazı mezbelelik yapıların yarattığı görüntü kirliliği sorun ve kaldırılması gerekiyor. Ancak bu bölgenin değeri orada daha yoğun bir bina yada sosyal mekanlarla arttıramazsınız. Evet bu bir tercih ancak bu kentte oturan ve yaşayan biri olarak benin tercihim; Gaziemir'i tek sembolize eden meydanı konumunda bir yere mezbelelik yerleri yıkarak yerine devasa binalar kondurulması değil tam tersi meydanın dahada genişletilerek çevreleyen yollara kadar boşaltılması belki de şu an kahvelerin yerine herkesin oturabileceği küçük meydan kahveleri, kafeteryaları olan, içerisinde yeşili bol kamelyalı oturma bahçeleri olan sosyal açık hava meydanı olması. Gotik mimari yapısı meydana çıkan yolları ve kenarında biblo gibi duracak (yeniden düzenlenecek ve güzelleşecek) Merkez Camii'si ile kente hoş bir süliet kazandırılabilir. Kim bilir bir zaman sonra (ki üzerinde gerçekten kafa yorulur ve üzerine düşülürse gerçekleşebilecek bir şeydir) tıpkı on yıllar önce olduğu gibi Gaziemir İZBAN İstasyonu'ndan gelen bir Tramvay, Tansaş civarından sevgi yolu üzerinden Anı Evi Caddesi kenarından Gaziemir'in yeni düzenlenen meydanına ulaştığında ortaya çok güzel manzaralar çıkar. Gaziemir Meydanı'nı da içine alan Tramvay bir bakmışsınız EVKA 7 Doktorlar yakınından Irmak Pazaryeri ve oradan ESBAŞ İZBAN İstasyonu'na ulaşıvermiş... Hayali bile güzel değil mi? Neden olmasın. Gaziemir'e yakışmaz mı?!

 ***
Gaziemir Belediyesi'nin 2012 takviminde son yaprakta yer alan Seydi Baba Türbesi ve Rekreasyon Alanı Projesi için sessiz sedasız bi yapım gerçekleştiriliyor.
Türbeyi taşımakta kararlı Gaziemir Belediyesi hemen Yamanlar Koleji bitişiğindeki kendine ait alanda çalışmalara çoktan başladı bile. Aralık ayında başlayan çalışmalarda hayli yol alındı. 2013'ün Şubat bilemediniz Mart ayında hizmete girecek gibi.

Gaziemir Belediyesi 2012 yılında bir önceki yıllara göre daha fazla hizmet ürettiği bir gerçek. Yerel Haberci Haber Portalı'nda gerçekleştirdiğimiz ankette belediyenin en çok Park Yapım ve Bakım Hizmetleri birinci çıktı. Yeşil sahaların çoğalması, merkezi sulamanın yaygınlaşması önemli ve takdire değer. Başkan Şenol'u ve ekibini kutlamak gerek. Ücretsiz Halk Konserleri, Festival etkinliği ve GAZİGEM projesi ankette yer alan diğer hizmetlerde ilk sırayı oluşturdu. Gaziemir Belediyesi sosyal projeler ve sürdürüle bilinirlikte bir hayli yol aldığı bir gerçek.

2013 yılının ilk yazısında Gaziemir Belediyesi'nin bir önceki yılını değerlendirmeye çalıştım.

2013 yılı Gaziemir için güzel hizmetlerin üretildiği bir yıl olması herkesin dileği...
   
 

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  ARŞİV