30 Mayıs 2017 Salı

GAZİEMİRLİLER BAZ İSTASYONLARINA TEPKİ GÖSTERDİLER

Gaziemir Çevre Hareketi olarak ilçede hali hazırda kurulu bulunan 10'nlarca Baz İstasyonu'na tepkisini dile getiren vatandaşlar gsm şirketlerinin ilçede daha fazla baz istasyonu kurmasına müsaade edilmemesini istedi.

13 Şubat 2017 Pazartesi 17:11
GAZİEMİRLİLER BAZ İSTASYONLARINA TEPKİ GÖSTERDİLER
Gazikent Mahallesi'ndeki sevgi yolu üzerinde bir araya gelen Gaziemirliler gece yarısı Emlak Bank Evleri'nin ortasına konulan Baz İstasyonları'na tepki gösterdiler.

Gaziemir Çevre Hareketi olarak burada bir basın açıklaması yapan vatandaşlar ellerindeki dövizlerle daha fazla baz istasyonu kurulmasının önüne geçilmesini istediler.

Yapılan basın açıklamasında çevreciler özetle şu görüşleri dile getirdiler;

" Gaziemir'de ilçesinde tespit edebildiğimiz altı ayrı noktada kurulu ve aktif olan Baz İstasyonları ilçe halkının sağlığını bozmaya başlamıştır. Gizlenmiş ve tespit edilemeyenler hariç, daha önce ilçemiz mahallelerinde çıplak gözle görülebilen 4 ayrı alanda kurulu bulunan Baz İstasyonlarına karşı tepkiler ortaya çıkıp, yoğun şikayetler olurken, son iki-üç hafta içerisinde gece yarısı Emlak Bankası Konutları semtinde iki ayrı yerde daha Baz İstasyonu kurulup, aktif hale getirilmiştir.

Baz istasyonları, kurulduktan sonra çevre sakinlerinde baş dönmesi, baş ağrısı, unutkanlık, stres vb. rahatsızlıklar meydana gelmiştir; kuşlar, arılar ve hatta uçuşan böcekler dahi görünmez olmaya başlamıştır.
Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere, Çevre Bakanlığı, Hekim Örgütleri, TÜBİTAK, Elektrik Mühendisleri Odaları ve Üniversitelerin Sağlık ile ilgili bölümleri de dahil olmak üzere birçok uluslararası ve ulusal kuruluşların raporları bulunmaktadır. Ayrıca çok sayıda bağımsız bilim kuruluşları da, çocuklarda aşırı manyetik alanların hücrelerin genetik yapılarına zarar verdiğini, insanlarda kanser riskinin ve doğum kusurlarının artmasına ve yetişkinlerde beyin ve kan kanserlerine, üreme özelliklerinin yitirilmesine, kalp sağlığı sorunlarına, stres düzeyinde artışa ve uyku bozukluklarına, kan basıncında artış, baş ağrısı, baş dönmesi gibi sorunlara neden olduğunu açıklamaktadırlar.

Anayasamızın 56. maddesine göre "Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir." hükmü yer almaktadır. 

Anayasa ve uluslar arası sözleşmelerle güvence altına alınmış olan “Sağlıklı Yaşama Hakkı” ve “İnsan Hakları” gereğince halkımıza, çevreye ve çevre içindeki her türlü canlılara daha fazla zar vermeden Gaziemir İlçemiz başta olmak üzere, ülkemizin her yerinde yaşam alanlarımız içine kurulmuş bulunan Baz İstasyonlarının acil olarak kaldırılmasını istiyoruz."

ÇEVRE HAREKETİ'NİN GAZİEMİR'DE TESPİT ETTİĞİ TEHLİKE SAÇAN BAZ İSTASYONLARI...

Gaziemir Postanesi Çatı Katı, Gaziemir Altay Spor Tesisleri yanı, Optimum AVM karşısı, Gaziemir Emlak Bankası Konutları Semti 3 ayrı yerde:1- Askeri Hava Lojmanları ve Kredi ve Yurtlar Kurumu Kavşağı, 2-Gazikent mahallesi Emlak Bank Konutları Gazikent İlkokulu karşısı Bankamatik Alanı ve 3- Gazikent  mahallesi 80/5 sokak, Örnek Apartmanı No: 1’in Çatı katı.

 

YEREL HABERCİ HABER MERKEZİ

banner222

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 3 yorum mevcut

  • GAZİEMİRLİ 4 ay önce yorumlandı

   gaziemire baktığımızda; insan yaşamlarının en yoğun olduğu ve günün her saatinde özellikle gençlerin rahbet ettiği atatürk bulvarında bulunan kafelerin,kız öğrenci yurdu yanında altay spor tesisileri, belediye spor kompleksleri, konser alanı ve iki kapalı spor salonun ortasında bir baz istasyonu bulunmaktadır. hafta sonları belediyenin spor sahasında altı müsabaka oynanmakta milli bayramların, 23 nisan, 19 mayıs ve cumhuriyet bayramlarının etkinliklerin yapıldığı spor sahası ve hemen yanında bulunan konser alanı bu baz istasyonon tehlikesi altında dır. belediye spor sahası ve etrafındaki spor kompleksi halka açık bir spor yapma yeridir. spor yapan insanların, emlak bankası evlerinde oturanların, askeri lojmanların, gülhane camii ve metro avm merkezinden istifade eden insanların ne kadar çok direk radyosyona maruz kaldıklarını ve bu radyosunun etkilerinin boyutlarının ne kadar çok olduğunu düşünmek bile insanı rahatsız ediyor. baz istasyonları yaşam alanları dışına yapılsın

  • Berap dursun 4 ay önce yorumlandı

   Baz istasyonu istemiyorsan cep telefonu kullanma, önerisi eleştirisi halkın sağlığına hangi saftan baktığına bağlı olarak değişir. Ben kapitalistlerin tarafından bakmayan az çok bu konuyu araştıran biri olarak baz istasyonlarının yerleşim merkezleri dışına kurulması zorunludur diyorum. Tabii bunun için iletişim tekellerinin artan masrafı göze alması, artı kardan fedakarlık etmesi gerekir. Kısacası telf. kullanma o zaman yerine çıkarımız yoksa şirketlere önerilerde bulunup tüm yetkililere tepki göstermek gerekir.

  • ATIFBEY MAH. 4 ay önce yorumlandı

   baz istasyonları kaldırılmalı mıdır?
   bu soruya kaldırılmalı diye cevap verip aynı zamanda cep telefonu kullanmamalıyız. sonuç olarak eğer kaldırılmalı diyorsak sonucunda cep telefonu kullanamayacağımızı da bilmemiz gerekmektedir.
   baz istasyonu, bugün için artık çok tehlikeli, zarar verici olmaktan çıkmıştır.
   baz istasyonları, binaların tepesinde ise "mum dibine ışık vermez." atasözünde olduğu gibi kendi dibine ışık vermez. böylece, binanın içindekiler baz istasyonunun yaydığı ışınlardan etkilenmezler.
   yapılan eyleme karşı değilim.sadece teknik bilgileri paylaşarak değerli katılımcıları rahatlatmak amacındayım.selam ve sevgilerimle.

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  ARŞİV