22 Haziran 2017 Perşembe

BAŞKAN ŞENOL'DAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR..

Yerel Haberci İmtiyaz Sahibi Türker Küpcük'e bir röportaj veren Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol çarpıcı önemli açıklamalar da bulundu.

05 Ocak 2017 Perşembe 11:35
BAŞKAN ŞENOL'DAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR..
"EKONOMİDEKİ KRİZ TÜM KESİMLER GİBİ BELEDİYELERİ DE ETKİLEDİ." 
‘2017 YILI ATILIM YILI OLACAK’

2016 yılını değerlendiren Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol ülke ekonomisinde yaşanan krizin, yerel yönetimleri planladığı hizmet yatırımlarına da olumsuz etki yaptığını söyledi. Şenol Yeni yıl için umutlu konuştu: 2017 atılım yılı olacak!   
Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol yılın son röportajını Yerel Haberci İmtiyaz Sahibi Türker Küpcük'e verdi. Başkan Şenol verdiği röportajda 2016 yılını değerlendirirken 2017 yılı ve sonrası için hedeflerini ve düşüncelerini paylaştı.

2016 yılında Türkiye'nin zorlu bir süreçten geçtiğinin altını çizen Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol "Bu sürece bağlı olarak ülke ekonomisinde büyük bir kriz yaşandığı devletin üst düzey temsilcileri tarafında kabul edilen yalın bir gerçektir" dedi. 

"Bu durumdan yerel yönetimler olarak bizlerde, sizlerde ister istemez olumsuz yönde etkilendik. 
Belediye olarak yasal olarak aldığımız aylık paylarda negatif yönde büyük farklılıklar meydana geldi." diyen Başkan Şenol belediye meclis toplantısında da ifade ettiği düşüncelerine atıfta bulundu; 
“Bir ay önce hesabınıza 2 milyon lira yatarken, bir ay sonra bir bakıyorsunuz 1,5 milyon lira gelmiş! 
Gelir durumunuzu net olarak öngörmekte zorlanıyorsunuz. Gelirinizde 500 bin lira azalma meydana gelmesi, bizim gibi küçük belediyeler için büyük bir kayıp. 

Bu durum karşısında bizde, demek devletimiz aldığı vergilerden yeterli tahsilat yapamadığından böyle bir durum yaşanıyor, diyerek belediye yönetimi bir şekilde o ayı döndürme çabasını veriyoruz. Böyle olunca da, ister istemez önceden yapmayı hedeflediğimiz projelerin gerçekleşmesini ötelemek durumunda kalıyoruz!" 

"BİZDE BUGÜNE KADAR KİMSENİN ALACAĞI KALMADI, KALMAZ."

2009 yılında, işçilerin 4 ay maaş alamadığını ve piyasaya olan borçları nedeniyle hizmet alımı dahi yapamayan bir belediye devir alındığının unutulmaması gerektiğini söyleyen Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol o günlerde yaşadığı bir anısını paylaşarak şöyle devam etti; "Belediyenin mali durumunda büyük sıkıntılar olduğunu gözlemliyorduk. 

Devraldıktan sonra gördük ki durumu tahmin ettiğimizden daha vahim! O günlerde çok yakınımda olan arkadaşlarım 'Şimdi yandık. Bu durumu nasıl düzelteceğiz. Bir de üstüne büyük hizmetler yapacağız diye söz verdik!?' diyerek karamsar bir tablo ortaya koyuyorlardı.

Ancak ben kendime ve ekibime her zaman güvendim. Her işimi zamana yaydım. İşçilerimizin birikmiş 4 aylıklarını ödedim. Piyasaya olan borçlarımızı zamanla erittik. Devlete, SGK'ya olan borçları yapılandırdık ödemeye devam ediyoruz. İlk dönemimde belediyenin bir çok ekipman eksiği vardı onları tamamladım. Belediyenin hizmet ettiği bir şantiyesi vardı. Göreve geldikten sonra yeni Fen İşleri Şantiyesi, Park ve Bahçeler Şantiyesi, Araç Bakım Atölyelerini ve Veterinerlik bölümlerini kurdum. GAZİGEM gibi gençlerimize eğitim desteği veren büyük bir eğitim projesini yaşama geçirdim. Diktiğim on binlerce fidanla Gaziemir'i ağaçlandırdım. Şimdilerde bir çok belediyenin örnek alarak uyguladığı evde sağlık hizmetleri, sosyal hizmetleri birimlerini kurdum ve faaliyete geçirdim. 

Artık ihtiyaca cevap veremeyen Gaziemir Belediye Binası'nı yıktım. Yerine aratan uzun yıllar hizmet verecek kapasitede modern bir Hizmet Binası'nı kendi belediye imkanlarımızla hayata geçirdim. Yıllar yılı mezbelelik bir halde bırakılmış olan Seydi Baba Türbesi'ni büyük yeni bir rekreasyon alanı yaparak oraya taşıdık. Gaziemir için ortaya koyacağımız, Gaziemir'in yanında İzmir'e de büyük katkı yapacağına inandığımız çok büyük vizyon projelerimiz var. 

Bunlar bugünden yarına değil ancak önümüzdeki süreçte yaşama geçecek Gaziemir için önemli kazanımları ortaya koyacak projelerimiz var. Az önce bahsettiğimiz gibi 2016 yılında özellikle ekonomide yaşanan kriz herkes gibi bizi de ekledi. İşçilerimiz bir, iki ay maaşlarını bir miktar eksik aldılar. O eksikliği de Aralık başında giderdik. Ben başkan olarak maaşımı çoğu zaman 10 -15 gün geç aldım. Gaziemir Belediyesi olarak memuruyla, işçisiyle hepimiz büyük bir aileyiz. Şunu da belirteyim ki biz de asgari ücret alan bir tek çalışan bulamazsınız. Bizde en az alan bile asgari ücretin çok üzerinde maaş alır. Sizin aracılığınızla bu işleri karıştırarak siyaset üretmek isteyenlere bir mesaj vermek isterim. Bizde bugüne kadar kimsenin alacağı kalmamıştır. Kalmaz!”

Belediye meclisinin son aralık toplantısını yönetirken "bakan" sitemini hatırlatmamız üzerine Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol duygularını bir kez daha paylaştı; 

“Bu kenti yöneten ve seçilmiş belediye başkanı olarak ifade ediyorum ki, Gaziemir Belediyesi'ni bir kez bile bir bakanın gelip ziyaret etmemiş olması, bir ihtiyacımızın olup olmadığı sorulmaması bizi çok üzüyor. İzmir'e ve çevresine ziyaret için defalarca bakanlar gelip gidiyor. Ancak bakanlarımız indikleri Adnan Menderes Havaalanı'nın, ilçesi sınırları içinde olduğunu görerek Gaziemir Belediyesi'ni ziyaret etmelerini beklerdim. Gaziemir Belediyesi bir başka ülkenin belediyesi değil ki? Seçimle gelen Gaziemir'i temsil eden bir belediye başkanı olarak bunu beklemek en doğal hakkım! Devletimizi yönetenler kim olursa olsun başımızın üstünde yeri var. Onlara ikram edeceğimiz çayımız, bir fincan kahvemiz var..”

"2017 YILI ATILIM YILI”

Gaziemir Belediyesi olarak ilçenin ihtiyaçlarını ve buna bağlı yapılması gereken yatırımları belirlediklerinin altını çizen Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol "Gaziemir'in ihtiyaçları ve yapılacak yeni yatırımlar hususunda ekibimizle birlikte ciddiyetle çalışıyoruz. Projelerimizi ortaya çıkardık. Projelerimizle ilgili sunum dosyalarımızı hazırladık devletimizin ilgili kademeleriyle de paylaşıyoruz. Gaziemir'i anlatıyor, projelerimizi ortaya koyuyor ortak çaba için desteklerini arıyoruz. Projelerimizin detayları hakkında teknik bilgileri ve sunumları yanımdan hiç eksik etmiyorum! Makam aracımda da bir örneği duruyor ki yeri ve fırsatını bulduğumda da ilgililerle paylaşıyorum. Bazen en yakınımdakiler bile bilmez sürekli düşünmek neyi nasıl yapacağımı planlamaktan başımı yastığa koyduğumda uykum kaçıyor. Gecenin yarısında Gaziemir'i dolaşıyorum. Projeleri yapmayı düşündüğümüz yerlere gidip düşünüyorum. Bu işler gerçekleştirmek sanıldığı gibi çok kolay değil. Bunlara gerçekleştirmek için büyük bütçelere ihtiyaç var. Devletin desteği ve izni şart. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ilçemize yaptığı yatırım desteğini görmezden gelinemez. Aziz Başkanımın (Kocaoğlu'nun) hakkını hiç ödeyemem. Sağ olsun Gaziemir Belediyesi'nin bir çok yatırımında da desteği var. Bu destekler bizim gibi belediyeler için çok önemli. Büyükşehir yasası ilçe belediyelerin çoğu zaman elini kolunu bağlıyor. Bunun düzeltilmesi ve ilçe belediyelerin bütçelerinin güçlendirilmesi gerekir. 

2016 ülke ekonomisinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle belediye gelirlerimizde istikrarsız olumsuz durumlar yaşandı ve yatırımlar anlamında bir yerde kayıp bir yılda diyebiliriz. Ancak 2017 yılından umutluyum. Gaziemir Belediyesi açısından 2017 yılı atılım yılı olacaktır. Gaziemir Belediyesi olarak ortaya koyduğumuz projelerin gerçekleşmesi yönünde adımlarımızı atmaya devam edeceğiz. Bunu sağlamak için tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz! 

Sarnıç'ta Büyükşehir ile birlikte yaptığımız çok amaçlı spor salonunu teslim alacağız. Salonu teslim almamız neden bu kadar geç kaldığına gelince, o bizim ince eleyip sık dokuduğumuzdandır. Yüklenici firma projede üstlendiği gerekleri harfiyen yerine getirecek ve bizde teslim alıp vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Kültür Bakanlığı ile Gaziemir Anı Evi'nin de yer aldığı eski Seydiköy Tren İstasyonu çevresinde ilçeye hareket sağlayacak projemize başlayacağız. Biliyorsunuz bölgede sit alanına sahip alanlar var ve bunların istimlak edilmesi söz konusu. 


9 Eylül Muhtarlığı ve eski Tansaş Avm arkasındaki bölümde sevgi yolu ile bütünleştiren Sevgi Yolu 3.Etap projemize başlayacağız. Burası için hazırladığımız projemizi yap işlet devret modeliyle hayata geçireceğiz. Belediye olarak özel sektöründe destekleriyle ilçemize yeni parklar ve yeşil alanlar kazandırarak hemşerilerimizin hizmetine sunacağız.

Gaziemir'in olduğu kadar İzmir'e de önemli katkı yapacağına inandığımız Botanik Bahçesi Projesi önem verdiğimiz büyük bir proje ve bunun için ciddi çalışmalarımız görüşmelerimiz var! Gaziemir'in gelecekte nefes alacağı sınırlı yerlerden bir tanesi de burası. Yaklaşık 120 dönümlük bu arazinin korunması ve istimlak edilerek belediyeye geçmesi gerekiyor. Ben belediye başkanı olduğum müddetçe hatta Gaziemirli vatandaş olarak buraların imara açılmasına karşı durmaya devam edeceğim. Planlarda doğal karakteri korunacak alan olarak gösterilen bu yerin ve çevresinin imar değişikliği ile yüksek yoğunluklu yapılaşmaya açılmasına asla müsaade etmeyeceğim.  
    
Gaziemir Belediyesi olarak ilçedeki küçük arsa paylarını doğrudan satmadık. Müteahhitlerle arsa sahibi arasında yapılan kat karşılığı anlaşmalara dahil olduk. Çok sayıda gayrimenkulümüz oldu. Şimdi bunlar takas yönetimiyle istimlak çalışmalarında yararlanacağız. Belediyenin küçük küçük arsalarından elde ettiğimiz yatırımlardan yola çıkarak Gaziemirlilerin kullanımı için dönümlerce arsa kazanacağız. Betonik bahçesi alanının istimlaki için görüştüğümüz teklif aldığımız arsa sahibi temsilcileri var. Bu çalışmaları sürdüreceğiz.

Gaziemir Çatalkaya Mevkii ve Sarnıç Orman Alanı Mevkii'nde gerçekleştirmek istediğimiz iki Gençlik Kampı Projesi hazırladık. Buradaki ana amaç gençlere yönelik kamp alanı tesis etmek ve yaz dönemlerinde belirli bir program dahilinde gençlerin kullanımına açmak. Buralarda gençler isterlerse bungalov evlerden yararlanabilecek, isterlerse çadır kurarak tesislerden istifa edecek. Bunlar için Orman İşletmeleri'nin ve ilgili makamların izni için gerekli temaslar sürdürülmeye devam edecek.

Sarnıç Piknik Alanı'nda gerçekleştireceğimiz yeni yatırımlarla ilçeye yeni sosyal aktivite alanları kazandıracağız.
Gaziemir Belediyesi olarak hazırladığımız bir önemli projede Kent Ormanı Projesi'dir.

İmar plan haritalarında 1/5000'lik nazım imar planlarında rekreasyon alanı olarak belirlenen mülkiyeti maliye hazinesine ait bu yerlerin plan gereği Gaziemir Belediyesi'ne devrinin sağlanması gerekiyor. Emlak Bank Konutları'nın arkasından başlayan, Menderes yoluna kadar 65 hektarlık alanda gerçekleştirilecek Kent Ormanı Projesi üç ayrı alandan oluşuyor. Birinci kısım Emlak Bank Konutları'nı çevreleyen yaklaşık bir kilometrelik hat olacak. İkinci kısım Şahin Tepesi alanı üçüncü kısımda Menderes-İzmir yoluna da ulaşan mevcut dere çevresi ve bütününde Şahin Tepesi ile bütünleşen alan! Burada gerçekleşecek Kent Ormanı Projesi Gaziemir'in olduğu kadar İzmir'inde önemli bir kazanımı olacaktır.”

Şahin Tepesi terimleri geçince Başkan Şenol'a Ağustos ayında ifade ettiği söz konusu bölgede 'Şehitler Anıt Parkı' önerisindeki gelişmelerin ne olduğu? sorusunu da yönelttik.Önce derinden bir iç çeken Şenol şöyle devam etti;

"Bu konu için bildiğiniz gibi belediye meclisinde Ak Parti belediye meclis üyesinin başkanlığında komisyon kuruldu. CHP ve MHP'de üye verdi. Arkadaşlar gerekli temasları ilgili kurumlarla yürütüyorlar. Bu önerinin arkasında herkesin durması ve gereğini yapması gerekiyor. Neticede biz ne istiyorsak Gaziemir için istiyoruz. Mülkiyet devrinin yada kiralanması söz konusu olduğunda projemizi hızlı bir şekilde yaşama geçireceğiz"!

Mülkiyetlerden çok söz edildiği noktada Aralık ayının hemen başında hızla bir başka ilçeye taşınan Gaziemir İlçe Tapu Müdürlüğü olayı hakkında Başkan Şenol'dan görüşlerini almak istedik. Şenol sorumuza karşılık şu ifadeleri kullandı; 

"Son derece anlamsız ve gereksiz buluyorum. Gerekçesi her ne olursa olsun Gaziemirliler bu durumu kabul etmeyecektir. Bu ilçenin tapu dairesini Alsancak'a taşımak son derece yanlıştır. Gaziemir Belediye Başkanı olarak bu konu ilk gündeme geldiğinde itiraz ettim. Gerekirse yer vereyim dedim. Hiç bir yetkiliden bir ses çıkmadı. Belediye olarak yerel yönetimler olarak her zaman bir birimizi tamamlamak, hizmet noktasında yardımcı olmak durumundayız. Bir İlçe Seçim Kurulu' muz var biliyorsunuz. Seçim zamanları Esbaş Kapalı Spor Salonu'nu onların kullanımına tahsis ediyoruz. Seçimler bitmesine karşın orayı terk etmediler çünkü gidebilecekleri kamu alanı bulamadılar. ESBAŞ spor salonundan yararlanan gençlere bu alan zaten yetmiyordu. Biz de meydandaki İş Bankası'nın hemen sırasındaki iş merkezinde belediyemizin sahip olduğu ofislerden birini onlara tahsis ettik. Bu kent hepimizin ve yerel yönetimlerde halkımıza hizmet noktasında hepimizin her kurumun işbirliği yapması kaçınılmazdır. Bu arada ESBAŞ yöneticilerine ve EŞBAŞ Ceo'su sayın Faruk Gürler'e de ifade ettim. Vakti zamanında burada bir salon yapmışlar kendilerine teşekkür ederiz, ancak şunu da belirtmeden geçemeyeceğim! Bu salon ESBAŞ'ın adına büyüklüğüne hiç yakışmadığının da altını çizelim. İç bünyelerinde kullanmadıkları malzemelerle yapılan bir salonu ayakta tutmak için belediye olarak biz daha çok masraf ediyoruz(!) ESBAŞ'ın büyüklüğüne yakışan yeni sosyal sportif tesisleri kentimize kazandırmalarını bekliyoruz."

Son olarak Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol'un yeni yıl dilekleriyle röportajımızı sonlandırıyoruz;

"Gaziemir Belediyesi olarak göreve geldiğim ilk günden bugüne kadar yoğun bir mesai ortaya koyuyorum. Bundan da asla şikayetçi değilim. Bu kenti çok seviyorum. Daha güzel bir Gaziemir için çalışmalarımı sürdürüyorum. Gaziemir için yaptığım, devam eden ve yapacağım çok projelerim var. Verdiğim her sözü zaman içerisinde yerine getirdim. Getirmeye devam edeceğim. 2017 yılının başta ailelerimiz, gençlerimiz ve çocuklarımız olmak üzere Gaziemir'imiz için İzmir'imiz için ve Türkiye'miz için esenlik ve barış dolu bir yıl olmasını diliyorum. Tüm hemşerilerime sizin aracılığınızla sevgilerimi, saygılarımı ve selamlarımı iletiyorum.”

YEREL HABERCİ HABER MERKEZİ

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • ATIFBEY MAH. 6 ay önce yorumlandı

   vazife; büyük şey yapmak değil, ne kadar küçük olursa olsun gerekeni yapmaktır.
   görevini tam yerine getirmemiş olanın vicdan yarasına, ne mazeretin çaresi, ne ilacın şifası çare getirmez.
   i̇ster başarılı, ister başarısız olsunlar, zafer kazanmış veya yenilmiş olsunlar; her sınıfa dahil insanlar, üzerlerine düşen görevi yerine getirdiklerinde mutlu olurlar.
   Sakın “hakkım var” deme. Hak yok, vazife vardır.

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  ARŞİV