27 Haziran 2017 Salı

GAZİEMİR'İN REFERANDUM ANALİZİ...

17 Nisan 2017, 22:06
GAZİEMİR'İN REFERANDUM ANALİZİ...
Türker Küpcük
16 Nisan 2017 18 Maddelik Anayasa Değişikliği Paketi'nin halkoylamasında Gaziemir özelinde çıkan sonuçları ve bu çıkan sonuçların değerlendirmesini birlikte yapalım...

Bilindiği üzere anayasa değişikliği paketinin 550 milletvekilinden oluşan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 330'un üzerinde 367'nin altında oyla kabul edilmesinin ardından anayasa maddesi gereği son sözün ve kararın halk tarafından verileceği 16 Nisan 2017 tarihinde referandum gerçekleşti.

Ülke genelinde Yüksek Seçim Kurulu'nca kesin olmayan resmi sonuçlara göre söz konusu anayasa değişiklikleri yüzde 51,41 Evet, yüzde 48,59 Hayır sonucuyla kabul edildi.

Türkiye'nin üç büyükşehrinde İstanbul, Ankara ve İzmir'de Hayır'lar önde çıktı.

İstanbul'da yüzde 51,65 Hayır / yüzde 48,65 Evet;  Ankara'da yüzde 51,15 Hayır / yüzde 48,85 Evet ve İzmir'de yüzde 68,80 Hayır / yüzde 31,20 Evet ile sonuçlandı.

İzmir'in Gaziemir ilçesinde ise yüzde 67,88 Hayır / yüzde 32,02 Evet ile sonuçlandı.

Gaziemir'deki sonuçları Hayır bloğu ve Evet bloğu açısından değerlendirdiğimizde oldukça ilginç sonuçlar elde edildiğini ifade etmeliyiz.

Anayasa değişiklilerinin mecliste kabul edilmesi ve ardından referanduma gidilmesinde en büyük pay sahibi olan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin daha sonra referandumda Ak Parti ile Evet bloğu içinde hareket ettiğinin altını çizelim. Bu iki partiye daha sonra BBP ve Hüda Par dahil olmuştu. MHP liderinin kurumsal destek açıklamalarına rağmen parti içindeki muhalif isimler (Meral Akşener, Sinan Oğan, Ümit Özdağ, Koray Aydın ve diğerleri) referandumda hayır oyu verilmesi için çalıştılar. 

Evet bloğunun MHP kanadı açısından bakıldığında Gaziemir özelinde bu kitlenin yüzde 90'nında üzerinde Evet yerine referandumda Hayır oyu kullandığı çıkan sonuçlardan anlaşılmaktadır. Gaziemir'de cüzi bir oy yüzdesine sahip BBP ve ilçede neredeyse kayda değer bir tabanı bulunmayan Hüda Par içinde çok büyük bir bölümünün Evet yerine Hayır'ı tercih ettiğini söyleyebiliriz.

Evet bloğunun en büyük sürükleyicisi konumunda olan Ak Parti'de ise kendi oyunun çok büyük bir bölümünü konsolide ettiği koruduğu ve artan seçmen sayısından küçük bir pay aldığını ifade edebiliriz.

Hayır bloğun en büyük sürükleyicisi CHP Gaziemir'de, çok büyük bir başarıya imza attığını söylemek yerinde olacaktır. CHP belki de ilk kez ana muhalefet partisi olarak TBMM'de olmasa da meclis dışı muhalefet partilerini referandumda Hayır oyu için bloke etmede başarı elde etti. Gaziemir'de dördüncü parti konumundaki HDP ve belirli bir seçmen tabanını koruyan SP ilçedeki Hayır oylarının patlamasında etkiliydiler. Bunun yanı sıra ilçedeki sivil toplum kuruluşları ve toplum gönüllüleri referanduma katılım oranın yükselmesinde etkili oldular. Gaziemir'de seçime yüksek katılımdan ve artan seçmen ve geçerli oy sayısının tüm getirisini Hayır bloğu kazandığını söyleyebiliriz. 


Şimdi bu ifade ettiğimiz analizimizi; seçim sonuçlarının karşılaştırılmasından oluşan rakamlarla ifade edelim..

Son yapılan genel seçimler olan 1 Kasım 2015 milletvekilliği seçimlerinde şu sonuçlar elde edilmişti.

Evet bloğunda yer alan partiler; Ak Parti 26 bin 712 oy, yani yüzde 31,64 oy aldı. MHP'de 12 bin 874 oy yani yüzde 15,25 oy aldı. Hüda Par ise 1 Kasım'da yoktu.  

Bir başka deyiş ile ileride Evet bloğunda birleşecek partilerin 1 Kasım seçimlerinde toplam oy 39 bin 936 yani yüzde 47,3 oy aldılar.

Evet bloğu 16 Nisan 2017 referandumunda ise toplam 27 bin 730 oy yani yüzde 32,02 oy almış oldu. (Burada hemen belirtmekte yarar var ki Ak Parti 1 Kasım'da 26 bin 712 oy almıştı. 1 Kasım ile 16 Nisan arasında meydana gelen 1018 sayılık artışın Ak Parti'nin sağladığı bir artış olarak mı yoksa anonim oy artışından mı kaynaklı olduğu ayrı bir tartışma konusudur!) Bir gerçek var ki Evet bloğunda 1 Kasım seçimlerine göre 12 bin 2016 oy kaybı yani yüzde 15,28'lik bir oy kaybı vardır.

Gaziemir'de 16 Nisan referandumunda Hayır bloğu açısından büyük bir başarı yakalandığını söylemeliyiz. Hayır bloğu aldığı 58 bin 875 oy yani yüzde 67,88 oy ile önemli bir siyasi kazanç elde etmiştir. 1 Kasım seçimlerine göre oy sayısını 14 bin 412 arttıran yani yüzde 15, 18 arttıran Hayır bloğu olmuştur. 

1 Kasım seçimlerine göre Gaziemir'de seçmen artığı 1865 iken, kullanılan oy 2 bin 542 geçerli oy artışı ise 2 bin 206 olmuştur. Artan oy sayısından en fazla pay Hayır bloğuna gelmiştir.

1 Kasım'da Aktepe, Emrez ve Atatürk mahallelerinden birinci parti çıkan Ak Parti ve dolayısıyla Evet bloğu; 16 Nisan 2017 referandumunda yalnızca Atatürk mahallesinde birinci çıktı. Gaziemir'in kalan 15 mahallesinde Hayır bloğu önde çıktı.

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 4 yorum mevcut

  • ATIFBEY MAH. 2 ay önce yorumlandı

   hayır çıkması için çalışan,gaziemir lileri pınar markası ile satılan tüm ürünleri boykot etmeye davet ediyoruz.
   pınar sız yaşarız ama onursuz yaşayamayız.!
   eyy selim yaşar sponsor olduğun kulübün taraftarları her maçta "mustafa kemalin askerleriyiz" diye bağırırlarken siz hiç duymadınızmı.?!

  • VAROL ZENGİNOBUZ 3 ay önce yorumlandı

   evet kazanmıştır. ama hayır kaybetmemiştir.

  • VAROL ZENGİNOBUZ 3 ay önce yorumlandı

   demokrasi ve parlamenter rejimi korumak için sandığa giden yurttaşlarımıza, hayır çıkması için çalışan herkese teşekkürler.
   asla umutsuzluk yok.ülkemizin yarısına yakınının bu dayatılan rejime karşı olduğunu görmek ve bilmek bile beni yarınlara daha cesaretli olmamız gerektiğine inandırıyor.

  • Necmi 3 ay önce yorumlandı

   70 75 .Bekliyordum 68.kaldi.

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  ARŞİV