29 Haziran 2017 Perşembe

NUTUK ATMADILAR ATATÜRK'ÜN NUTUK'UNU OKUDULAR

Atatürkçü Düşünce Derneği İzmir Şubeleri ve bunlara bağlı gençlik kolları Gaziemir Meydanı'nda toplandılar, Atatürk'ün yazdığı Nutuk'u okudular, Nutuk kitabını dağıttılar.

17 Ekim 2016 Pazartesi 09:38
NUTUK ATMADILAR ATATÜRK'ÜN NUTUK'UNU OKUDULAR
Atatürkçü Düşünce Derneği Gaziemir Şubesi'nin ev sahipliğinde toplanan ADD İzmir Şubeleri birlikte ortak bir eyleme imza attılar. İlçenin en önemli meydanı olan Abdullah Arda Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde toplanan kalabalığa hitap eden Şube Başkanı Cihan Turgay Altınışık ve İzmir Şubeleri Eşgüdüm Başkanı Doğan Aygen yaptıkları konuşmada politik göndermede bulunarak "Ülkeyi yönetenler bundan sonraki süreçte de 'aldatıldık' demek istemiyorlarsa Türk Milleti'ni yok olmaktan kurtaran, Milli Mücadelemizin Önderi, Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yazdığı NUTUK'u bir kez okusunlar. Hala anlamadılarsa ise bir kez daha, bir kez daha okusunlar" dedi.
ADD Şube Başkanı konuşmasında özetle şu görüşlerini dile getirdi; " Bugün Atatürk’ün bizzat kaleme aldığı büyük eseri Nutuk’u, 15 Ekim 1927 tarihinde,  yerli ve yabancı basın mensuplarının da katıldığı CHP 2nci Kurultayında, 15-20 Ekim 1927 yılları arasında İstiklal Harbi ve Cumhuriyet’in kuruluş öyküsünü yüzlerce belgeyle destekleyerek anlatmak suretiyle tarihe geçirdiği konuşmasının 89ncu yılı anısına,  gençlerimizle birlikte Nutuk’tan ve O’nun veçhiz sözlerinden pasajlar okuyarak bu anlamlı etkinliği gerçekleştirecek ve katılan öğrencilerimize gücümüzün yettiğince Nutuk dağıtmaya çalışacağız... Bizler Atatürk’e ve onun kurduğu Cumhuriyete karşı olan vatan hainleri ile mücadele etmeye, büyük önderimiz ve bütün dünyanın kabul ettiği tabiriyle asırların lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, O’nun ilke ve devrimlerini unutturmamaya yemin ettik. Nutuk; Türkiye Cumhuriyeti’nin gerçek kuruluş ve kurtuluş öyküsüdür. Onu gençlerimize öğretmek hepimizin boynunun borcudur... Büyük Önder; “Türk kabiliyet ve kudretinin tarihteki başarıları meydana çıktıkça, bütün Türk çocukları kendileri için lazım olan atılım kaynağını tarihte bulabileceklerdir. Türk çocukları bu tarihten bağımsızlık fikrini kazanacaklar, o büyük başarıları düşünecekler, harikalar yaratan adamları öğrenecekler, kendilerinin aynı kandan olduklarını düşünecekler ve bu kabiliyetle kimseye boyun eğmeyeceklerdir.” sözleri ile, Türk Tarihi’nin parlak yönlerini karartmaya ve başarılarını küçümsemeye varan düşmanca tutumlara bugünleri de görerek daha o zamandan karşı çıkıyordu. ADD İzmir Şubeleri olarak katılan herkese bir kere daha teşekkür ediyor,  bizlerden maddi manevi desteğini esirgemeyerek bu etkinliği gerçekleştirmemizi sağlayan başta Belediye Başkanımız H.İbrahim Şenol olmak üzere demokratik kitle örgütlerinin değerli başkan ve yöneticilerine, ADD İzmir Şubeleri Gençlik Kollarına ve yüreğinde yanan Atatürk aşkı henüz sönmemiş bütün dostlarımıza iyi ki varsınız diyoruz."
İZMİR ŞUBELERİ EŞGÜDÜM BAŞKANI DOĞAN AYGEN'İN OKUDUĞU BASIN AÇIKLMASI METNİNDE DE ÖZETLE ŞU GÖRÜŞLER DİLE GETİRİLDİ;
   "Nutuk‘u anlamak, Türkiye’yi tanımak, Türkiye’yi anlamaktır!
   Yurdumuzun parçalanıp işgal edildiği günlerden başlayarak, Türk tarihinde bir dönüm noktası olan İstiklâl Savaşı'nı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu ve devrimlerin yapılışını anlatan Nutuk, siyasî ve millî tarihimizin Atatürk tarafından yazılan, belgelerle anlatıldığı bir başucu kitabıdır.
    Nutuk’ta anlatılanların tamamını destekleyen yüzlerce belge vardır.
    Ulusal Kurtuluş’umuzu, Millî mücadeleyi, Lozan’ı ve devrimleri anlatan bu eser, bir belgesel tarih anlatımıdır!
    Atatürk ve Cumhuriyet karşıtları, İkinci Cumhuriyetçiler, Şeriatçılar işlerine gelmediği için bu tarihi belge kitabına “Resmî Tarih” deyip eleştirmeye kalkışmışlardır. Nutuk’ta anlatılan gerçekler çarpıtılamayacak kadar sağlam ve açık olduğu için kendileri yazamamış, ancak bu anlatımları tarih kitaplarından çıkartmak, tarihin bir dönemini yok saymak suretiyle unutturmaya çalışmışlardır. Çünkü, Nutuk’ta Atatürk’ün anlattığı her şey belgelidir. 
    Bu dönemi başka türlü anlatmak bu yüzden mümkün değildir! İstanbul’un fethini görkemli törenlerle kutlayanlar, İngilizlere yalvararak kaçırılmasını sağlayan Osmanlı Padişahına methiyeler düzenleyerek Dolmabahçe Sarayında anma günü organize edenler, emperyalistlerin işgali altında inlerken İstanbul’a bakarak “Geldikleri gibi giderler.” diyen Mustafa Kemal ve arkadaşlarının sayesinde düşman işgalinden kurtulan İstanbul’un kurtuluş gününü de aynı Nutuk gibi görmemezlikten gelmektedirler.
   Okunuşunun 89ncu yılında, Atatürk karşıtlarının gündeme getirdikleri, “resmi olmayan, yani eski deyimle “Gayri Resmî Tarih” ne demektir? Asıl gayri resmi olan tarih, uydurma hikayeler, İngiliz ajanlarının sözleri ve tarihçi olmayan hainlerin söylemlerine dayanan   safsatalar değil midir?
   Altı yüze yakın belgenin doğruladığı bir tarih gerçeğin ta kendisidir. Bunun resmîsi, gayri resmîsi olur mu?
   Mustafa Kemal Atatürk, tarihî olayları yalnızca belgelerle inceleyerek yazıya döken bir tarih yazarı değil, doğrudan doğruya o tarihi yaşayan, o tarihi yapan kişidir. Tarihe yön veren, tarihi kendi elleriyle oluşturan kişidir. Bu yönüyle Nutuk, dünyada benzeri olmayan eşsiz bir eserdir. 
   Bugün yaşadığımız olayların sebeplerini görmek, terör örgütlerine teslim olmamak, emperyalistlerin oyuncağı olmaktan vazgeçerek, birlik ve beraberliğimizi sağlamak için Nutuk’a bakmak yeterlidir. 
   Bizi idare ettiğini ve aydınlattığını düşünen bütün asker/sivil bürokrat, yazar, yönetici ve siyasetçilere bir daha “Kandırıldık” dememek için Nutuk’u okumalarını tavsiye ediyoruz.
   Şuna emin olunuz ki Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk, geçmişte ve gelecekte, karşılaştığımız ve karşılaşacağımız bütün problemleri ve çözüm yollarını Nutuk’ta göstermiştir.
   Demokrasiyi yalnızca sandığa gitmek ve her söylediklerini onaylamak olarak algılayan, yasama da benim, yürütme de benim, yargı da benim diyen, ben kitap okumam çok gerekirse özetine bakarım diyen, diyanetin bütçesine Milli Eğitimden fazla para ayıran, laik eğitimden gittikçe uzaklaşarak, tekke ve medrese açma derdinde olan bir zihniyetle  muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkacak nesilleri nasıl yetiştireceğiz?
   Bu ülke asla sahipsiz değildir. Burada bizimle birlikte Nutuk’u okuyan yüzlerce yürekli vatansever gibi milyonlarca Atatürkçü ülkenin her yerinde Atatürk’ün bıraktığı Cumhuriyete sahip çıkmak için ve onu korumak için hazır beklemektedir.
   Muhtaç olduğumuz kudret Nutuk’un son cümlesinde olduğu gibi damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur."


   

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  ARŞİV