28 Haziran 2017 Çarşamba

YERELİ DEĞİL GENELİ TARTIŞTILAR

Aralık ayının ilk toplantısında belediye meclis üyeleri yerel gündem yerine ülke gündemini tartıştı. Her konu hakkında belediye meclisinde konuşan meclis üyeleri Gaziemir Tapu Dairesi'nin Alsancak'a taşınması konusunda tek bir kelam dahi etmediler.

02 Aralık 2016 Cuma 01:22
YERELİ DEĞİL GENELİ TARTIŞTILAR
Aralık ayı ilk olağan toplantısını gerçekleştiren Gaziemir Belediye Meclisi başkanlık önergelerin ve ihtisas komisyonlardan gelen raporların görüşülmesi gündemiyle toplandı. Başkanlık önergeleri incelenmek üzere ilgili komisyonlara havale edilirken, ihtisas komisyonlarından gelen raporlar komisyonlardan geldiği şekliyle oybirliğiyle kabul edildi. Meclis üyeleri tarafından verilecek önergeler kısmında ise Ak Parti Grup Başkanvekili Hüseyin Aslan belediye gayrimenkullerinin satışları ve elde edilen gelirler hakkında yazılı olarak bilgi istediklerini içeren önergeyi divana verdi. Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol gereğinin yapılması için ilgili müdürlüklere direktif verdi. Başka bir önerge veren olmadığından Başkan Şenol gündemin bir diğer maddesi olan dilek ve temennilere geçti. 

Dilek ve temenniler bölümünde söz alan CHP Meclis Üyesi Neriman Balcı Türkeri 'Türk Kadını'nın Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişi yıldönümü nedeniyle Mustafa Kemal Atatürk'e şükranlarını ifade etti. Dünya Engelliler Günü nedeniyle Engellileri kutladı. Adana Aladağ'da özel öğrenci yurdunda meydana gelen trajediye değinen Türkeri "Öğrenci yurtlarının tarikatlar, dernekler eliyle değil devlet eliyle açılması gerekir" dedi.   

Dilek ve temennilerde söz alan Ak Parti Grup Başkanvekili Hüseyin Aslan Emlak Bank Evleri Bölgesi'nde başı boş köpekler nedeniyle vatandaşların tedirginlik yaşadığını dile getirdi. Aslan Sosyal Konutlar'daki minibüs duraklarının Pirenlik Mevkii'ne taşınmasını istedi. Abdülhamit Yavuz Caddesi üzerinde çöp toplama sırasında geç kalındığını ve bu durum çeşitli rahatsızlıklara neden olduğunu ileri sürdü. Aslan ayrıca belediyenin bazı noktalarında çalışanların alacaklarının ödenmesinde yaşanan sıkıntıların giderilmesini talep etti. 

Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol Ak Parti Grup Başkanvekili'nin eleştiri ve temennilerine cevap verdi. İlçedeki sokak köpeklerinin diğer ilçelere oranla daha az sayıda olduğunu ifade eden Başkan Şenol şöyle devam etti;"Sokaktaki başı boş hayvanlar konusunda yaslar ortada. Bu soruna karşı iki tane bakış açısı, anlayış var. Biri onlarında yaşam hakkı olduğunu kabul eden bir anlayış diğeri de onları 'öldürelim, yok edelim' anlayışı! Ben ilk anlayışı savunuyorum. Vatandaşların ulaşım hizmetlerinden daha kolay yararlanması için dolmuşların, otobüslerin Pirenlik mevkiine taşınması olayına bende size katılıyorum ve destekliyorum. Bunun için bizden çok sizin çaba göstermeniz gerekir. Pirenlikte her yer Milli Emlak'a (Bakanlığa) ait. Oradan bir yer tahsisi sağlandığında biz derhal bu taşıma işlemini gerçekleştiririz. Ben yedi yıldan fazla belediye başkanı olarak görev yapıyorum. Bugüne kadar Milli Emlak'tan bir metre bize yer tahsis edildiğine şahit olmadım. Maaşlar konusunda en son konuşacak olan ise sizlersiniz. Biz görevi devraldığımızda çalışanların maaş alıp alamadıklarını herkes biliyor. Belediyeler olarak vergilerden aldığımız pay ortada. Genel idarenin topladığı vergilerden aldığımız paydan her ay ne kadar geleceğini bilemiyoruz. Bir ay 2 milyon lira geliyorsa bir bakıyorsunuz bir ay sonra 1,5 milyon lira gelmiş. Demek devletimiz o ay o kadar vergi toplayabilmiş! Ancak bizim gibi bütçesi kısıtlı belediyeler için 500 bin lira çok büyük para. Çalışanların hakkını her zaman koruyan belediye yönetimiyiz. Daha bugün 800 bin liraya yakın bir para çalışanlarımıza ödedik. Biz belediye olarak kendimize gelen parayı ancak bilebiliyoruz. Diğer belediyelere aynı davranılıyor yoksa iltimas mı geçiliyor bilemiyoruz. Ancak bakıyoruz örneğin Selçuk'a bakanlar geliyor, teleferik yapacaklarını söylüyorlar, Efes'e deniz bile getireceklerini ifade ediyorlar. Statlar yapacaklarını söylüyorlar. Adnan Menderes Hava Alanı bizim sınırlarımız içinde ancak Gaziemir Belediyesi'ne daha bir bakan dahi ziyarete gelmiş değil. İsteklerimiz var mı diye sormuş değil. Merak ediyorum. Gaziemir Belediyesi başka bir ülkenin bir belediyesi mi? Ben başka bir ülkenin belediye başkanı mıyım ki kimse gelip gitmiyor?"

Daha sonra söz alan Ak Parti Meclis Üyesi Yılmaz Akın TBMM'de gece yarısı çıkarılmaya çalışılan ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın verdiği demeç sonrasında geri çekilen cinsel istismar yasasında yer alan 18 yaşın altındaki evliklerle ilgili kanun maddesi hakkında görüşlerini ifade etti. Haziran Hareketi'nin İstanbul'daki mitingine bazı CHP'li vekillerin katıldığını ve bölücü örgüt posterleri altında fotoğraflar verdiğini iddia etti, CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit'in İzmir Türkiye'den ayrılsın şeklinde kamuoyuna yansıyan sözlerini eleştirdi. 

Cinsel İstismar Suçları'nı düzenleyen kanunda yapılacak değişiklik ile ilgili Ak Parti Meclis Üyesi Aytül Taşçı'da yaptığı konuşmada bu durumun kamuoyunda yanlış anlaşıldığını durumun 3 bine yakın mağdur ailenin mağduriyetinin giderilmesi için yapılmak istendiğini savundu.

CHP Grup Sözcüsü Yılmaz Ağırtaş, Elif Becek, Fatma Tınaztepe ve Emin Aksoy Ak Parti Meclis Üyesi Yılmaz Akın'a karşı eleştiriler yöneltirken tartışmanın karşılıklı hale gelmesiyle oturumu yöneten başkan Şenol "Burası belediye meclisi, TBMM değil" duruma müdahale ederek tartışmalara son verdi.

Gaziemir Belediye Meclisi'nin Aralık ayı olağan toplantısının meclis tutanaklarını incelendiğinde belediye meclis üyelerinin yerel konulardan kat be kat TBMM gündeminde ve ülke gündeminde yer alan konularına ilgi gösterdiği görülecek. 

Gaziemir'in özellikle son üç aydır en önemli gündem maddesi ve sorunu olan Gaziemir Tapu Dairesi'nin Alsancak'a taşınmış olması hakkında Gaziemir'in haklarını korumak ve denetlemek adına seçtiği Gaziemir Belediye Meclis Üyeleri'nden tek bir söz bile duyulmuş değil. Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol'un kamuoyunda tepkisini ve önerisini getirmiş olmasına karşın belediye meclis üyelerinin konu hakkında tutanaklara geçen bir sözü dahi bulunmayışı yadırgatıcı rahatsız edici bir durum olsa gerek!   

YEREL HABERCİ HABER MERKEZİ

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 3 yorum mevcut

  • VAROL ZENGİNOBUZ 7 ay önce yorumlandı

   hamdi bey; teklifin için teşekkürler ben geleceğim zamani biliyorum.

  • Hamdi 7 ay önce yorumlandı

   Varol bey çok haklısın yarın gel CHP de Meclis üyeliğine başla

  • VAROL ZENGİNOBUZ 7 ay önce yorumlandı

   belediye meclis üyeleri, yerel demokrasi açısından son derece önemli bir işleve sahiptir. seçmenler, seçtikleri belediye meclis üyeleri ile o kentin sorunlarının çözülmesini, daha yaşanabilir bir kente ulaşmayı istemektedir. peki, belediye meclis üyeleri seçildikten sonra o kent adına ne yapmaktadır? o kentin sağlıklı ve yaşanabilir olması yönünde nasıl bir faaliyette bulunmaktadır? sadece meclis toplantılarına katılıp el indirip kaldırarak apar topar geçen kararları oylayıp, ardından her toplantı için huzur hakkı” ücretini alarak görevlerini yaptıklarına mı inanmaktadır? belediye meclis üyeliğinin anlamı ve işlevi bu mudur?
   Maalesef ülkemizdeki belediye meclis üyelerinin büyük bölümü bu önemli görevin içini boşaltarak algılamakta, yerel demokrasinin önemli bir parçası oldukları bilinci ile hareket etmemektedir.

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  ARŞİV