İLK MİLLİ BAYRAMIMIZ 100 YAŞINDA
Yerel Haberci
Hava Durumu
Arşiv
Gazete Manşetleri
RSS Beslemeleri
Linkler
// echo $giris_bas;
AnaSayfam Yap
Sık Kullanlanlara Ekle
Bize Ulaşın
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
Linkler

İLK MİLLİ BAYRAMIMIZ 100 YAŞINDA

Facebook'ta paylaş
22/04/2021 , 18:28:32

İLK MİLLİ BAYRAMIMIZ 100 YAŞINDA

 

     [Günlerden 23 Nisan 1920 Cuma. Tatlı ve ılık bir bahar günüydü. Küçük toplantı salonunun iki yanındaki dar dinleyici locaları ve bunlara çıkan merdivenler, hiç yer kalmamacasına doluydu. Salondaki bekleyiş dakikaları çok canlı bir resim, bir sinema filmi gibi, en küçük ayrıntılarına kadar bugün de gözlerimin önündedir. Lisenin 11.sınıfına geçmiş 16 yaşını bile doldurmamış bir gencin, o tarihsel andaki yürek çarpıntılarını hâlâ duyarım. İlk meclisin açılışında Atatürk tarafından kaleme alınan en yaşlı üye niteliği ile meclise başkanlık eden Sinop Milletvekili Şerif Bey tarafından okunan, benim de ayakta dinlediğim konuşmasında şu cümleler saklıdır: “Ulusumuzun içte ve dışta bağımsız olarak kendi yazgısının sorumluluğunu doğrudan doğruya yüklenip, kendisini yönetmeye başladığını bütün dünyaya duyurarak  Büyük Millet Meclisi’ni açıyorum.”]

 

     İlk Meclisin, ilk 6 ayında küçük bir memur kimliği ile başlayıp, milli mücadelenin başlangıcından sonuna kadar türlü görevlerde çalışmış Türk hukukçusu, akademisyen, yazar, gazeteci, Ordinaryüs Profesör Doktor Hıfzı Veldet Velidedeoğlu’nun, “İLK MECLİS” kitabındaki anıları ile başladım sözlerime. O, başta Türk Medeni Kanunu, Borçlar Kanunu, olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun başlangıcından itibaren, hukuk sisteminin oluşmasında sayısız ve çok değerli katkıları olan, çevreci ve edebi kişiliği ile iflah olmaz bir ATATÜRKÇÜ’dür. Mecliste canlı olarak dinlediği Atatürk’ün “SÖYLEV” ini, Osmanlı’dan Öz Türkçeye çevirerek, daha kolay anlaşılır hale getirmiştir. Özellikle 1980 sonrası Atatürk’ün Devrim ve İlkelerine yapılan saldırılara karşı, yazı yazmanın yetmediğini farkına varınca, 85 yaşında düşünsel savaşım vermek üzere örgütlenmenin gerekli olduğu inancıyla, Profesör Muammer Aksoy’un kurucusu olduğu Atatürkçü Düşünce Derneği’nin Onursal Başkanı olmuştur. Yine O’nun İlk Meclis anılarına dönelim;

     “O gün mecliste, kılıkları, giysileri, yaşları, düşünsel düzeyleri, görgüleri başka başka ve çok değişik; beyaz sarıklı, aksakallı, cüppeli, eli tespihli hocalarla, pırıl pırıl üniformalı genç subaylar, yazma veya şal sarıklı aşiret beyleri, külahlı ağalar ve kavuklu çelebilerle, Avrupa’daki yükseköğrenimlerini bitirip yeni dönmüş, Batı kültürüyle yetişmiş, nokta bıyıklı, “Kuvayi Milliye” kalpaklı gençler yan yana oturuyorlardı. Yetişme ortamlarına göre düşünce yöntemleri değişik, ama gönülleri ve amaçları birdi. Dava, Türk ulusunun ölüm-kalım savaşıydı. Silah, cephane ve düzenli ordu yok, ama Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde Türk halkının birleşmiş çelik istenci vardı. Para yok, ama halkın cömertliği ve gönül zenginliği sonsuzdu. Düşman bir değil, pek çok; zayıf değil, çok güçlü; ama Türkün kükreyişi ve bağımsız yaşama azmi daha güçlüydü. İşte bu Milli Mücadele Meclisi, Ulusal Egemenliği kurmuş, tam bağımsızlık ilkesinden yola çıkarak, Mustafa Kemal’in önderliğinde inanılmaz güçlüklerle, kışkırtılan iç isyanlara, ihanetlere karşın savaşı sürdürmüş, ülkeyi düşmanlardan temizlemiştir.

 

     Bugün, Atatürk devrimleri ve ilkeleri, sadece geçmişte yaşanan bir tarih değil, aynı zamanda geleceğe ışık tutan yol göstericimizdir. Dün bu vatanı kurtararak, bize Cumhuriyeti armağan eden ATATÜRK’tü!

     Bugün dimdik ayakta tutacak olan yine ATATÜRKÇÜLÜK’tür.

     Atatürk’e göre “Vatanı korumak çocukları korumakla başlar. Çocukları her türlü ihmal ve istismardan korumalı ve onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel olarak ele alınmalıdır.”

      Yine Atatürk’e göre “Çocuk sevgisi bir ihtiyaçtır.”

     İşte bu nedenledir ki hiç çocuğu olmayan Atatürk, çok sayıda manevi evlat sahibi olmuştur.

     Yine bu nedenledir ki, TBMM’nin açıldığı 23 Nisan’ı çocuklara armağan etmiştir.

 

     Benim çocukluk anılarımda 23 Nisanlar pek renkli sayılmaz!

     Okul dönemlerimde o rengarenk folklor kıyafetlerini giyme şansım olamadı.

     Benim için bayram demek; siyah beyaz televizyonda Halit Kıvanç’ın sunduğu Çocuk Şenliği’ idi.

     Başka ülkelerden gelen çocukların danslarını en çok da Türk ekibinin gösterilerini gururla seyrederdim.

 

     2010 yılında emekli olduktan sonra Gaziemir’e taşındığımızda belediyenin büyüklere folklor kursuna katıldım ve nihayet yıllar sonra ilk kez 23 Nisan’da o rengarenk kostümle sahnedeydim.

 

     O gün çok çok çok mutlu oldum.

 

     Ertesi sene Gaziemir’de Uluslararası Çocuk Şenliği olunca; şenliğe katılan konuk çocukları evimizde misafir ederek çocuklarımla birlikte ben de çocukluğumu doyasıya yaşadım.

 

     Aynı yıl, Atatürkçü Düşünce Derneği’ne kaydoldum.

 

     Öncelikle kadınlara ve çocuklara Atatürk’ün devrimlerini dilim döndüğünce anlatmaya çalışıyorum.

 

     Atatürk, sadece okullardaki derslerde anlatılmakla öğrenilemez dostlar, her şey ailede başlar.

 

     Her sene okullarda, festival alanlarında kutladığımız 23 Nisan’ı geçen yıl pandemi ve sokağa çıkma yasağı nedeniyle balkonlarımızı süsleyerek tüm Türkiye tek yürek olarak marşlarla evlerimizde kutladık. Bence, yine unutulmaz bir bayramdı.

 

     Çocuklarımız dudaklarımızı değil ayaklarımızı takip ederler.

 

     Hayatımızın her dönemine onları dahil edelim. Bugün nüfusun yüzde 35’ini oluşturan çocuklar yarın geleceğimizin yüzde yüzünü oluşturacaklar.

 

     Dünyada ilk ve tek “Egemenlik ve Çocuk Bayramı” onuru bizlerindir.

 

     Ulusal egemenlik, ulusun namusu, onuru ve şerefidir.

 

     Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız Kutlu Olsun.

Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz ?


Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
20/06/2021 , 13:10:45
TANER ORALALP
20/06/2021 , 10:54:51
EDA TAŞKIN
19/06/2021 , 20:01:03
AHMET SEYREK
19/06/2021 , 20:50:50
YAŞAM
19/06/2021 , 12:19:54
GÜNNUR BERBER
19/06/2021 , 12:10:54
NAİME BEKEN
 
Köşe Yazarları
Köşe Yazarları
1965 yılında İzmir doğdu. İlköğrenimini İnkılap ve Eşrefpaşa Ömer Lütfü Aka...
1973 yılında Turgutlu’da doğdu. İlköğrenimini Turgutlu’da ,orta ve lise öğr...
1972 yılında İzmir de doğdu.İlk ,orta ,lise ve üniversite eğitimini İzmir d...
Editörün Seçtikleri
Gaziemir'den Tüm Dünyaya Yerel Haberler. Bizi Aşağıdaki Sosyal Medya Hesaplarından Takip Edebilirsiniz.
Bizi Takip Edin