MHP İlçe Başkanı Köksal Koç: Gaziemir Belediyesi öz kaynaklarını yatırıma ayırmalı.
Yerel Haberci
Hava Durumu
Arşiv
Gazete Manşetleri
RSS Beslemeleri
Linkler
// echo $giris_bas;
AnaSayfam Yap
Sık Kullanlanlara Ekle
Bize Ulaşın
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
Linkler
SİYASET

MHP İlçe Başkanı Köksal Koç: Gaziemir Belediyesi öz kaynaklarını yatırıma ayırmalı.

Facebook'ta paylaş
01/10/2021 , 10:53:58

Gaziemir Belediyesi’nin 2022 Yılı Performans Programı ve Mali Yılı Bütçe görüşmeleri öncesinde siyasi partiler görüşlerini açıklamaya devam ediyor. MHP Gaziemir İlçe Başkanı Köksal Koç’ta yaptığı açıklamada Gaziemir Belediyesi yönetiminin kendi öz kaynaklarını yatırıma ayırmada özensiz ve yetersiz kaldığına vurgu yaptı. Gaziemir’de yolların delik deşik olması ve her geçen gün artan trafik sıkışıklığı ile İzmir’de ün kazanan bir ilçe haline geldiğini ifade eden Köksal Koç belediye müdürlüklerinin sağlıklı bütçe planlayamadığının altını çizdi. Koç “Maalesef, Belediyemizin icracı müdürlüklerinin önceki bütçelerde ayrılan paylarında gerçekleşme oranlarının da son derecede düşük olduğunu görüyoruz” dedi.

MHP Gaziemir İlçe Başkanı Köksal Koç 2022 yılı Performans Programı ve Mali Yılı Bütçe ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

MHP Gaziemir İlçe Başkanlığı olarak, 1 Ekimde gerçekleşecek Gaziemir Belediyesi Meclis Toplantısı'nda görüşmelerine başlanacak olan, Gaziemir Belediyesi 2022 Yılı Bütçe Görüşmeleriyle ilgili dikkat edilmesi gerektiğini düşündüğümüz konuları belirtmek istiyoruz.

Bütçeyle ilgili en önemli konu öz kaynakların yok denecek kadar az olması.

Belediye bütçesinin gelir kalemlerine bakınca Merkezi Hükümet'ten gelen kaynak dışında, yeterli öz kaynağın olmadığını görüyoruz.

2,5 yıldır belediye bütçesi den yatırım için ayrılan payların yetersiz olduğunu düşünüyoruz.

Yatırım derken; zaten var olan belediyenin kira geliri sağladığı iki işletmeyi yıkıp yerine yıkılan işletmelerden (işlevsel olarak ismi dışında pek farkı olmayan ve kira gelirlerinden de mahrum kaldığımız) şimdiye kadar yaklaşık 3,5  milyon TL. harcandığını tahmin ettiğimiz ve daha 2'ncisi faaliyete bile geçirilemeyen 'Porta Kafeler' faciasını kastetmiyoruz.

Yada şimdiye kadar, mevcut Gaziemir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi'ne tamir tadilat harcaması diye yapılan 5,5 milyon TL. olarak tahmin ettiğimiz ödemeleri de kastetmiyoruz.

Atatürk Kültür Merkezi'ne yapılan tamir-tadilat harcamalarıyla, yerine çoktan yenisinin yapılabileceğini düşünüyoruz.

Maalesef, Belediyemizin icracı müdürlüklerinin önceki bütçelerde ayrılan paylarında gerçekleşme oranlarının da son derecede düşük olduğunu görüyoruz.

Önceki bütçede var olmayan, fakat harcanan, yıl içerisinde müdürlükler arasında transfer işlemleri şeklinde paraların yer değiştirdiğini takip ettik.

Bunun son örneği de başka bir müdürlüğe, Özel Kalem Müdürlüğü'nden 500.000 TL.'lik transfer işlemi oldu.

Bu duruma özelikle dikkat çekmek istememizin nedeni, belediye yönetiminin, daha kendi müdürlükleri arasında dahi planlamayı ve koordinasyonu sene başında bütçeye yansıtamamasıdır.

Transfer işlemlerinin anlık duruma göre plansız, öngörüsüz çalışma yapıldığının en önemli örnekleri olduklarını düşünüyoruz.

Belediyenin yönetiminde olan, SEYDAŞ. gibi şirketler üzerinden yaptırılan işler ve yapılan harcamaları takip ettik.

Şeffaflıktan uzak ve hukuksuz olduğunu düşündüğümüz bu durumları Cumhur İttifakı olarak yargıya intikal ettirdik. Bunlarla ilgili savcılık incelemeleri sürmektedir.

Özetle MHP Gaziemir İlçe Başkanlığı olarak, yapılacak harcamaları bütçede şimdi görmek istiyoruz. Sonrasında yıl içerisinde, transfer oyunlarıyla,yan şirket tezgahlarıyla Gaziemirli vatandaşlarımızın aldatılmasını istemiyoruz.

Belediye yönetiminin, her ay masraf olarak yansıttığı ,mesleki ve hukuksal danışma ödemelerinin ne kadar gerekli olduğunu gözden geçirmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Öz kaynakların azlığının en önemli sorun olduğunu ifade ettik. Fakat bu konunun belediye yönetiminin umurunda olmadığının en önemli kanıtının ise Buca İlçesinde var olan  Belediyenin çok değerli taşınmaz malının neredeyse hediye edilmeye çalışılmasıdır.

Bu durumu da Cumhur İttifakı olarak yargıya intikal ettirdik. Savcılık incelemeleri devam etmektedir.Gaziemir Belediyesinin taşınmaz mallarının, Gaziemir Halkına ait olduğunu Belediye Yönetimine özellikle hatırlatmak istiyoruz.

Belediye Yönetiminin önceki dönem bütçelerinin hayali  ve gerçekleşme oranlarının yüzde 60'lar civarında olduğu aşikardır. Elbette salgın nedeniyle ortaya çıkan ekonomik olumsuzluklar önemli bir etken, ancak Belediye yönetimi bu olumsuzlukları görerek ona göre tedbir almalı ve hareket etmeli diye düşünüyoruz.

Belediyede çalışan memurların hakkı olduğunu düşündüğümüz bazı özlük haklarının Belediye Yönetimi tarafından kesildiğini takip ettik. Bu durumun da düzeltilmesini bekliyoruz.

Belediyedeki atamaların Gaziemir Belediyesi içerisinde görevli memurlardan yapılmasını,kadro bekleyen çalışanların dikkate alınmasını temenni ediyoruz.

Gaziemir’imize katkı sağlayan Sivil Toplum Kuruluşları'na ayrılması gerektiğini düşündüğümüz ödenekleri de bütçede görmeyi temenni ediyoruz.

Gaziemir'deki esnaflarımıza uygulanacak harçların, asgari tutarda yansıtılmasını temenni ediyoruz.

Genel olarak baktığımızda, yaklaşık 2,5 seneyi geride bırakan Gaziemir Belediye Başkanı Sayın Halil Arda'nın, Gaziemir’imizin en önemli problemleri olarak gördüğümüz trafik ve altyapı sorunlarına hiç bir çözüm getiremediği, mevcudu çok daha kötü hale getirdiği  kanaatindeyiz. Maalesef Gaziemirimiz, farklı noktalarında trafiğin felç olduğu bir İlçe olarak İzmir'de ün kazanmış durumdadır! Sokaklarda, yollar delik deşik, altyapıda büyük sıkıntılar mevcut. Sayın Halil Arda'dan beklentimiz, topu başka kurumlara atmaması, kendisinin ön alması, oturduğu makamın hakkını vermesidir.

Mahallerimizin problemlerini ayrıntılı şekilde Meclis Toplantılarında Cumhur İttifakı Meclis Üyelerimiz  ifade ettiler, etmeye devam edecekler.

MHP Gaziemir İlçe Başkanlığı olarak meclis toplantılarında ki beklentimiz, sadece Gaziemirin konuşulması, Gaziemir’in sorunlarına çözüm aranmasıdır.

Hizmet üretmekten uzak Sayın Halil Arda ve O'nun emriyle hareket eden bazı meclis üyeleri maalesef her meclis toplantısında, genel siyasetten tartışma başlatıp, Gaziemir Belediyesi Meclis Toplantısı’nda, Gaziemirlilerin sorunlarının çözülme hakkını gasp etmektedir. Bu yıl bu durumların yaşanmamasını temenni ediyoruz.

Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz ?


Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
26/05/2022 , 09:26:56
GÜNDEM
23/05/2022 , 13:15:37
ÇEVRE
22/05/2022 , 13:15:43
KÜLTÜR ve SANAT
22/05/2022 , 13:14:07
KÜLTÜR ve SANAT
22/05/2022 , 13:12:05
KÜLTÜR ve SANAT
21/05/2022 , 12:01:54
SİYASET
 
Köşe Yazarları
Bütçede, müşavirler dışarıda, liyakat ise boşta kaldı...
Bir süre önce vefat eden Gaziemir’in müzik insanı Nusret Taşçı’nın anısına ...
Köşe Yazarları
1965 yılında İzmir doğdu. İlköğrenimini İnkılap ve Eşrefpaşa Ömer Lütfü Aka...
1973 yılında Turgutlu’da doğdu. İlköğrenimini Turgutlu’da ,orta ve lise öğr...
1972 yılında İzmir de doğdu.İlk ,orta ,lise ve üniversite eğitimini İzmir d...
Editörün Seçtikleri
Bütçede, müşavirler dışarıda, liyakat ise boşta kaldı...
Bir süre önce vefat eden Gaziemir’in müzik insanı Nusret Taşçı’nın anısına ...
Gaziemir'den Tüm Dünyaya Yerel Haberler. Bizi Aşağıdaki Sosyal Medya Hesaplarından Takip Edebilirsiniz.
Bizi Takip Edin