30 Mayıs 2017 Salı

KADIN VE HAYIR!

02 Nisan 2017, 19:45
KADIN VE HAYIR!
KONUK YAZAR VAROL ZENGİNOBUZ
16 Nisan’da yapılacak referandum ile ilgili düşüncelerimi farklı bir perspektiften anlatmak istedim. Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz yanlış algı ve tutumlardan ileri gelmektedir.

Çünkü yaşamak demek faaliyet demektir. Eğer ki toplumun bir organı faaliyette bulunurken, diğer bir organı işlemezse o sosyal toplum felçlidir.

Oysaki Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün kadınlarımızla ilgili söylediği gibi; “Tarlalarda erkeklerle birlikte çalışan, kasabalarda pazar yerine giden, yumurta ve tavuğunu satan ondan sonra kendisine gerekenleri bizzat satın alan, çalışmalarının hepsinde kocalarına yardımcı olan kadınlar! ..

Ben bu kadınlar arasında kocalarından daha iyi işten anlayanlara ve hesap yapanlara rastladım.”

Ne yazık ki cumhuriyet mücadelesinde kazanılan birçok hak ve özgürlük özellikle kadınlarımızdan geri alınmaya çalışılmaktadır. Bu nedenledir ki, toplumumuzda kadınlar neden hayır diyemez ya da hayır cevabı neden kabul edilmez?

Çünkü erkek egemen toplumlarda kadının cevap verme lüksü olmadığı gibi, olumsuz cevap verme lüksü de yoktur.

Peki, “Hayır” diyebilen kadınlar ne ile karşılaşıyor?

Maalesef ki günümüzde hala 3.sayfa haberleri boşanmak istediği için, ilişki teklifini kabul etmediği için öldürülen kadın haberleri ile dolu. Bu nedenle bana göre hayır diyebilen kadınlar kendi içlerinde ikiye ayrılıyor: şiddete maruz kalanlar ve hayatta kalanlar. Bir de kendini korumak için hayatındaki erkeği öldüren kadınlarımız gündemde ses getirmeye başladı. Çilem Doğan gibi…

Kadın mücadelesi Çilem’i müebbet hapisten kurtarmıştır. Çünkü hepimiz biliyoruz ki onlar yemeğin tuzu eksik olmuş diye, bakkala izinsiz çıktı diye, evlilikleri boyunca dayak yiyen kadınlar… Bu nedenle öz savunma haktır!
Öyleyse, “Hayır” cevabından ne anlamalı?!.

Hayır, “HAYIR” demektir.

Kız çocukları ev işlerini yapmak zorunda değildir; erkek kardeşleri okula giderken, onlar evde evlenmeyi beklemek zorunda değildir. Bu nedenle babalarına karşı gelirler. Okumak isterler, çalışmak isterler. Çocuk yaşta evlenmek zorunda değildirler. Dahası para karşılığı evlendirilemezler.

Tüm bu gerçekler ışığında, “hayır” günümüzde en çok gereksinim duyduğumuz en güçlü sözcüktür.

Çünkü “HAYIR” kelimesi doğru biçimde kullanıldığında; örneğin, referandumda parlamenter sisteme sahip çıkmak için en önemli gücümüz olacaktır.


------------------------------------

banner222

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • VAROL ZENGİNOBUZ 2 ay önce yorumlandı

   bu çalışmanın gerçekleştirilmesinde, değerli bilgilerini benimle payşalaşan, kullandığı her kelimenin hayatıma kattığı önemini asla unutmayacağım sevgili kızım pelin'e , çalışmamın sonunda bu yazının baskısı için, çalışma süresince titiz ve özveriyle emek veren sevgili editör arkadaşım türker beye sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
   cumhuriyet devrinin kendi anlayış ve ahlâkını taşıyan basınını yine ancak cumhuriyetin kendisi yetiştirir. bir taraftan geçmiş devir gazetelerinin ve adamlarının düzeltilmesi mümkün olmayanları ulusun gözünde belirlenirken, öte taraftan cumhuriyet basınının temiz ve feyizli sahası genişleyip yükselmektedir. büyük ve soylu ulusumuzun yeni çalışma ve uygarlık yaşamını kolaylaştırıp özendirecek işte ancak bu anlayıştaki basın olacaktır.
   1 kasım 1925, tbmm
   türkiye basını milletin gerçek ses ve iradesinin doğduğu yer olan cumhuriyetin etrafında çelikten bir kale oluşturacaktır.
   05.02.1924, izmir'de gazetecilerle
   bir oyun var,biliyorsun,cumhuriyet için hayirli olsun.

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  ARŞİV