28 Haziran 2017 Çarşamba

Sarnıç 2/B’de son durum

11 Aralık 2012, 00:38
Sarnıç 2/B’de son durum
Türker Küpcük
Kamuoyunda 2/B olarak bilinen ve daha önce Orman Bakanlığı uhdesinde bulunurken bir zaman sonra orman vasfını yitirmiş arazilere verilen teknik tapu şerhi verilmiş yerler; 
TBMM’nin çıkardığı yasa ile bu arazilerde yıllarca işgalci durumunda bulunan tapu kadastro ekipleri ve yerel temsilcilerce tespit edilen hak sahiplerine satılması kararlaştırıldı.
Öncesinde 2012 Ekim’inde son bulacak olan başvuru süresi Bakanlar Kurulu tarafından Ocak 2013’e uzatılmıştı.
Kendi doğdukları, büyüdükleri ve ikametleri olduğu halde Bulgaristan’dan yaşanan asimilasyon politikaları nedeniyle bu ülkeden göç etmek durumunda olan Türk kökenli Bulgaristan vatandaşları 1992 yılından itibaren İzmir’in Görece ve Sarnıç beldelerine yerleşmişlerdi.
Sarnıç’ta kendi başının çaresine bakmak zorunda kalan Bulgaristan Göçmeni vatandaşlar o yıllarda biraz da zamanın muhtarının kendilerine yer göstermesi (!) ile buradaki hazine arazilerinde yaptıkları gecekondular ile barınma ihtiyaçlarını karşılamışlardı. Öylesine ki bazıları Bulgaristan’daki mallarını Bulgar komşularına yok pahasına satarak elde ettikleri paraları, bazıları da canlarını ve geleceklerini korumak için geldikleri Türkiye’ye önceden gelen akrabalarından aldıkları borçlarla evlerini yapmışlardı. 
Gün geldi Sarnıç büyüdü ve köylükten belde konumuna gelmişti. 1993 yılında yereldeki insanların çabalarıyla önce İzmir İl Genel Meclisi’nde karar çıkarılmış ve sonrasında referandum gerçekleştirilerek belde statüsü elde edilmişti. 1994’te kurulan Belde Belediyesi’nin kapatılması için ilk başvuran ise o tarihlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura’ydı. (Egede Son Söz’de sevgili Fatih Yapar’ın söz ettiği şahısların talepleri 1994’te de gündemdeydi.)
Sonuç olarak 1994’ten günümüze Sarnıç köprüsünün altından çok sular geldi geçti. Köy’dü, belde oldu. Belde idi mahalle oldu ancak Sarnıçlı’nın mülkiyet sorununda pek ilerleme olmadı. 
2/B Yasası umut olsa da önünde bulunduğu teknik süreç hiçte kolay olmayacak, bugünden yarına hemen çözülemeyeceği gün gibi ortadaydı. Siz siyasetçilerin sözlerine ve günlük itişmelerine kakışmalarına pek aldırmayın. Sürecin zaman alacağını peşinen kabul etmek gerek. Tapuların dağıtılması Sarnıçlı için sorunlardan önemli ancak yalnızca birinin çözülmesi demek. Sarnıçlı tapusunu eline aldıktan sonra içine önceden yaptığı evi veya katları yasallaşmış olmuyor ki? Kaçak binaların bir şekilde dönüştürülmesi ve oturma raporunu almak gibi hiç te küçümsenmeyecek önünde bekleyen büyük sorunları var.
Sarnıç’ta 2/B uygulaması durdu. Durdurulma gerekçesi ise gayet normal. Evet bir holding patronun itirazı sonrası yapılmış olsa da bu itirazın ilgili kişiye bir yararı olduğunu söylemek olanaksız. Nitekim ilgili vatandaş (!) daha önce buralarda hak iddia etmiş ve bu durum (Yargıtay’ca da onanan) yerel mahkeme kararınca zamanında ret edilmiş. Bu mahkeme kararı sonrasında söz konusu araziler maliyeye oradan Orman Bakanlığı sınırlarına dahil edilmiş. Şimdi devlet zamanla (2/B’ye düşen) orman vasfını yitirmiş arazisini satmak isteğini beyan etmiş ve devletin hazinesine kayıtlı araziyi üzerindeki işgalcilere satacağını beyan ettiği açık ve gayet sarih. Buna karşın İzmir Tapu Kadastro’ nun dilekçe başvuruları neticesinde ve bazı parsellerin mahkeme sürecinin devam ettiğini belirterek ne yapacağı yolunda sorularına cevap veren Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün “Mahkeme sonucunun beklenmesi ve yapılacak kadastro işlemlerinin daha sonra yapılması” kararı hiçbir şekilde şaşırtıcı değildir ve yerinde bir karardır.
Sarnıç’ta oturan vatandaşların aklına hemen şu soru gelebilir “2/B takvimi Ocak’ta sona erecek. Biz bir daha bunları nasıl alacağız? ” 
Burada da şüpheye yer olmadığını ve yerel mahkemenin sonuçlanması (ve hükmün Yargıtay tarafından onaylanması) sonrası hak sahiplerinin müktesep haklarının devam edeceği gerçeğinin altını çizelim.
Gerisi laf..       

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  ARŞİV