29 Mayıs 2016 Pazar

Aday adayların kredibilitesi!.. (1-CHP)

21 Ocak 2013, 23:52
Aday adayların kredibilitesi!.. (1-CHP)
Türker Küpcük
Hani zaman zaman medyada görürüz. "Türkiye'nin kredibilite notu durağandan pozitife dönüştü" , yada "Yunanistan'ın ekonomik göstergesi A-, A+'ya yükseldi" gibi teknik terimlerle uluslararası kredi kuruluşlarının "feyz" aldığı araştırma kuruluşları zaman zaman açıklama yaparlar.
Gerek bizim hükümet gerekse zaman zaman Fransa, Yunanistan hükümeti yada temsilcileri işlerine gelmezse "Bunu kim nasıl ölçüyor" diye itiraz ederler... İşine geldiğinde ise bu kez de manşet manşet "bakınız ülkemizin kredibilitesi ne kadar yükseldiği uluslar arası çevrelerce de ittifakla kabul edilmektedir.." diyerel propagangasına girişirler...

Teşbihte (yani temsilde) hata olmaz derler.

2014 yerel seçim sürecinde Gaziemir'de olası aday adaylarının belediye başkanlığı adaylığı için bir kredibilite raporuda biz hazırlayalım! Aday adaylıkları da borsada işlem gören kağıtlar misali endeksleyelim(!)

2013'ün ilk ayının da yavaş yavaş geride kaldığı bir dönemde yerel seçimlere 15 aylık bir süre kala gelin elde ettiğimiz verileri paylaşalım. Zaman zaman ince mizahi bir söylemle gelinen son noktayı özetleyelim.

Önce CHP!

Neden önce CHP?

Nedeni gayet basit.

2009 yerel seçimlerinde Gaziemir'de kredibilitesi en yüksek parti olduğu için. (2011'i genel seçimlerini baz almak yerel bir seçim için geçerli bir veri olmasa gerek!)

2009'da (oy pusulalarından hareketle) partiler arasında (yerel iktidar) hisseleri en yükselen parti CHP oldu.

1948 yılında çok partili demokratik sisteme yerel seçimlerle geçen Türkiye 1923'ten, 1948'e kadar tek parti sistemiyle yönetilmekteydi. Bu tarihlerde ister belediye başkanı ister başbakan ve cumhurbaşkanı olsun CHP'den seçilirdi. CHP ise içinde liberalinde, sosyalistine, milliyetçisinden, dini siyaseti güden kişiler herkes CHP'liydi. Parti kendi içinde (ön) seçimlerle adaylarını tespit eder ve seçmenin onayına gönderirdi...

İşte 1948 yılında yine CHP'nin aldığı karar ile çok partili seçimler TBMM'de kabul edilerek yürürlüğe girmesinden sonra; Gaziemir (o tarihlerdeki kasaba adıyla Seydiköy) özelinde CHP 1948 seçiminde belediyeyi kazandı. İki yıl sonra 1951 yerel seçiminde ise Gaziemir Belediye başkanlığı seçimini yeni kurulan liberal, sağ demokrat çizgideki partilere bıraktı. 1980 Askeri darbesi Gaziemir Belediyesi' ni kapatması ve 1992 yılında bu kez ilçe olarak açması sonrasında da 80'öncesi çizgi hiç değişmedi.

CHP Gaziemir'de 59 yılda hisse değeri (yerel iktidar açısından) sıfırlardaydı. Partinin ülke genelinde iktidar şansıyla yereldeki iktidar şansı orantısı aynıydı..

2009 Seçimleri' nde  Gaziemir Belediyesi' ni kazanan CHP tavan yaptı. İktidarı kazanmasının yanında hisse kağıtlarının (oylarının) değerini rekor düzeyde arttırdı.

2009'da CHP adayı olarak Gaziemir Belediye Başkanı olan Halil İbrahim Şenol bu başarıdan (kişisel kariyer olarak) payını aldı. Üniversite eğitiminin ardından girdiği belediye bürokrasisinde  son on yılında fen işleri şantiye şefliği, başkan yardımcılığına yükseldiği noktada, CHP adayı olarak ikinci kez girdiği seçimde halkın oylarıyla seçilmiş belediye başkanı olarak  belediye bürokrasisinde yolculuğunu tamamladı ve emekli oldu. Şimdi bir seçilmiş bir belediye başkanı olarak kişisel kariyerinde siyasi yeni bir yol açtı.

2009-2013'ün Ocak ayının sonuna kadar geçen 3,5 yıllık süreçte Gaziemir Belediye Başkanı olarak hizmet veren Şenol'un önünde hizmet için 15 ay gibi bir süre daha var. Şenol geride kalan süre içerinde kat edeceği yol haritasındaki başarısı O'nun gelecekteki siyasi kariyerini de etkileyecek.

Şenol 2009'da partisiyle birlikte elde ettiği (ilçe) tarihin en (başarılı sonucu) yüksek kredibilitesini 2014'te de tekrar etme hedefi bulunuyor.

Ancak 2011'de (genel seçimde olsa) kredi notunu pozitiften, negatife geçiren bir süreç yaşandığı da bir gerçek. 2011 seçimleri sonrası özellikle 2012 yılında Şenol yaptığı belediye çalışmalarıyla kredibilitesini önce durağana ardından yeniden A+ ya taşıdığı yapılan anketlerden de anlaşıldı.

2014 yeniden CHP adayı olarak Gaziemirliler'den bir dönem daha yetki almak isteyen Şenol'un hem parti hemde ilçe kamuoyu düzeyinde şansı eşit. 2013'ü kamuoyuna da açıkladığı şekilde (belediye hizmetlerini) gerçekleştirmesi halinde Şenol'un kredibilitesini olağandan (2009'daki gibi) yüksek seviye taşıması sürpriz olmaz.

Aksi durum için hem kendi partisi içinde, hemde rakipleri olan Ak Parti ve (son açılımlar nedeniyle olası milliyetçi karşı gelişe paralel ivme yakalaması muhtemel) MHP'de bekleyen aday adayları var.

Kimilerinin örnek davranış olarak gösterdiği, kimilerinin de "kendi kardeşinin işini bile halledemeyenin..." diyerek söze başladığı yarar-çıkar algısına yöneldiği haberlerin olayın vuku bulduğu ilçenin Gaziemir olmasından yerel siyasi katma değer yaratılması söz konusu bile olmaz. 

Olmadığı gibi Başkan Şenol durduk yerde kendisi ile o tarihe kadar pek uğraşmayan parti içi ve parti dışında bir çok kişi ve kesimin olası ters örgütlenmesine zemin bile hazırlayabilir. Sözcü Gazetesi'nde 19 Ocak günü yer alan CHP'nin eski genel başkanı Baykal'ın sözlerinin dikkatli okunması halinde sözlerimiz daha net anlaşılacaktır.  

CHP Gaziemir içerisinde Halil İbrahim Şenol'un karşısında kesin aday adayı olacağını açıklayan şimdiye kadar olmadı. Ancak bu hiç yok anlamında da değil. Yukarıdaki satırlarda belirttiğim gibi herkes Şenol'un 2013 performansına angaje durumda. El altından genel merkezde adını sıcak tutmak isteyenler olduğu biliniyor.

CHP Gaziemir'de eski ilçe başkanları Yüksel Demirsoy, Elif Becek bir birlerinden bağımsız çok farklı çalışma yöntemleriyle aday adaylıklarını zamanı geldiğinde açıklayabilmenin zeminini oluşturma gayretinde olduklarını biliyoruz.
Onların dışında 2014'ün başında son dakikada bende aday adayıyım diye çıkacak gerçek yada (işaret gelince lehte çekilecek) tavşan adaylar da olacaktır.

CHP Gaziemir'in dışında hatta (ister bürokraside isterse partiye üye olmadığı halde) parti dışında görev tevdi edilmesini bekleyenlerde var elbet. Bu kişiler hiç bir şekilde Şenol'un performansına bile aldırmadan şimdiden genel merkezde adının lanse etmeye çalışanlar var. Anlaşılan o ki Aktepe-Emrez Kentsel Dönüşüm Projesi'nin tetiklediği son dakika aday adaylarına şahit olacağız. Bu yalnızca CHP içinde mi hayır tabiiki, Ak Parti ve MHP'den de bu tür son dakika adayların çıkması kuvvetle muhtemel.
CHP'de aday adayı değerlendirmemiz şimdilik böyle.

Bir sonraki yazımızda Ak Parti daha sonra MHP adaylarına değineceğiz...
 

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

  YAZARLAR Tümü

 • GAZETE MANŞETLERİ

  HAVA DURUMU

  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  EN ÇOK OKUNANLAR

  BUGÜN

  BU HAFTA

  BU AY

  EN ÇOK YORUMLANANLAR

  BUGÜN

  BU HAFTA

  BU AY

  ARŞİV