26 Haziran 2017 Pazartesi

AK PARTİ İLÇE DANIŞMADA GÜNDEM REFERANDUM

Ak Parti İlçe Başkanı Hüseyin Uzun ilçe teşkilatı ve partilileri uyardı "Sosyal paylaşımlarınızda polemikte uzak durun. Fitne çevrelerine uymayın" dedi. İl Teşkilat Başkanı Abdurrahim Tosun'da yaptığı konuşmada "Tüm toplum katmanlarını kazanacağız. Karşıda kimseyi görmeyeceksiniz" diyerek partililerine mesaj verdi.

28 Ocak 2017 Cumartesi 21:09
AK PARTİ İLÇE DANIŞMADA GÜNDEM REFERANDUM
Gaziemir'i referandum ateşi erken sardı. Ocak ayının son hafta sonunda referanduma yönelik iki ayrı toplantı vardı. Hükümet çevrelerinin Cumhurbaşkanlığı Sistemi olarak adlandırdıkları, muhalefetin Cumhurbaşkanı adı altında Başkanlık Sistemi olarak değerlendirerek rejim değişikliği diyerek yorumladığı anayasa değişikliği paketinin değerlendirildiği toplantıların biri GESKOP Metin Taşkın Konferans Salonu'nda bir diğeri de Akın Düğün Salonu'nda gerçekleşti.

Referandumun doğrudan tarafı konumundaki hükümet partisi Ak Parti Gaziemir İlçe danışma kurulu her zaman olduğu gibi Akın Düğün Salonu'nda yapıldı.

Adalet ve Kalkınma Partisi Gaziemir İlçe Başkanı Hüseyin Uzun İlçe Danışma Kurulu'nda yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanlığı Sistemi'ne geçişi savundu. Partilileri anayasada değişikliği hakkında bilgilendirdi. 

İlçe Başkanı Uzun " Anayasa değişikliğinin 1.maddesi yargının bağımsız ve tarafsızlığını öngörüyor. 2.Maddede TBMM'de milletvekili sayısı 550'den 600'e çıkıyor. Bu halkımızın mecliste daha fazla temsili demek. 3.Madde: Seçme ve seçilme yaşı 25'ten 18'e iniyor. Gençlerimiz geleceğimiz. Onların yönetimde söz sahibi olması önemli. 4.Madde:TBMM'nin görev süresi 4 yıldan 5 yıla çıkıyor. Meclis seçimi ve cumhurbaşkanlığı seçimi aynı gün yapılacak. Cumhurbaşkanının seçiminde oyların yüzde 50'sini alması esas. İlk turda olmazsa ikinci turda seçiliyor. 5.Madde:Cumhurbaşkanlığı sistemiyle birlikte gensoru müessesi kalkıyor. Çünkü güvenoyunu seçimlerde halk veriyor.6.Madde: Meclis denetimini düzenliyor.Cumhurbaşkanı için soruşturma kapsamı genişliyor.7.Madde:Cumhurbaşkanı siyasi parti üyesi olmasını ve en çok iki dönem seçilebileceğini öngörüyor. Aday olmak kolaylaşıyor. Son seçimlerde yüzde 5'in üzerinde oy alan parti aday gösterebilecek. 100 bin seçmen imzasıyla aday olunabiliyor. 8.Madde: Cumhurbaşkanı Bakanlar Kurulu'nu oluşturma yetkisi alıyor. Bakanları atıyor. 9.Madde:Bugün cumhurbaşkanı sorumsuzdu. Bu kaldırılıyor. Cumhurbaşkanı sorumlu tutuluyor. Cumhurbaşkanı mevcut durumda ancak vatana ihanet suçundan yargılanıyor. Meclis ancak yüzde 75'lik oy çıkması halinde cumhurbaşkanı yüce divana sevk edebiliyor. Şimdi bu oran yüzde 66'ya iniyor. 400 vekille cumhurbaşkanı yüce divana gönderiliyor. 10.Madde:Cumhurbaşkanı bakalar kurulunu oluşturuyor. Cumhurbaşkanı başkan yardımcılarını atıyor. 11.Madde: Cumhurbaşkanı meclisi yenileme kararı aldığı takdirde kendisinin de seçimlerini yenileniyor. Bunun neresi diktatörlük. 12.Madde: Olağanüstü Hal İlan etmek için kararname yetkisi Cumhurbaşkanına veriliyor. Meclis onayıyla yürürlüğe giriyor. Bitimine meclis karar veriyor. 13.Madde: Askeri yargıyı kaldırıyor. 14.Madde: Hakimler Savcılar Kurulu oluşturuluyor. 7.TBMM tarafından 4'ü cumhurbaşkanı tarafından atanıyor. Geriye kalan iki üyeden biri adalet bakanı diğeri ise adalet müsteşarı. 15.Madde:Cumhurbaşkanına bütçe yapma yetkisi veriyor. Meclis onayına sunuluyor. Meclis onaylamaz ise bir önceki yılın bütçesi değerleme oranıyla yeni dönemde de uygulanıyor. 17.Madde: Geçici bir madde olarak Cumhurbaşkanlığı sisteminin 3 Kasım 2019'da yapılacak TBMM ve Cumhurbaşkanı seçimleriyle birlikte uygulanacağını ifade ediyor. 18.Madde: Geçici madde olarak mecliste seçimlerin yenilenmesi kararı alındığı takdirde cumhurbaşkanı seçiminin de yapılacağına hükmediyor" dedi.

Ak Parti Gaziemir İlçe Başkanı Hüseyin Uzun partilileri sosyal paylaşımlar konusunda da uyardı. Uzun "Sosyal paylaşımlarınızda polemiklerden uzak durun. Sosyal paylaşım sitelerini fitne alanına çevirmek isteyenlere uymayın" dedi.


   
YEREL HABERCİ HABER MERKEZİ

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 2 yorum mevcut

  • ATIFBEY MAH. 5 ay önce yorumlandı

   "ben, bütün izmiri ve bütün izmirlileri severim. güzel izmirin temiz kalpli insanlarının da beni sevdiklerinden eminim." mustafa kemal atatürk.

  • ATIFBEY MAH. 5 ay önce yorumlandı

   polemiklerden uzak durarak,çalışmalarınızın hayırlara vesile olmasını Allahtan niyaz ederim.

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  ARŞİV