22 Haziran 2017 Perşembe

BAYIR, İZMİR’DEKİ KAMU HASTANELERİNDE DAĞITILAN O BROŞÜRLERİ SORDU

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a İzmir'deki bazı kamu hastanelerinde hasta ve hasta yakınları ile ziyaretçilere dağıtılan Said Nursi imzalı "Hastalık bir definedir" başlıklı broşürü sordu.

07 Aralık 2016 Çarşamba 09:21
BAYIR, İZMİR’DEKİ KAMU HASTANELERİNDE DAĞITILAN O BROŞÜRLERİ SORDU
  

Bayır, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın yazılı olarak cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde, ‘’ Broşürün dağıtıldığı hastanelerin yönetimleri ile Kuzey ve Güney Kamu Hastaneler Birliği sekreterlikleri, bu bilim dışı ve laiklik ilkesine tamamen aykırı uygulama hakkında herhangi bir soruşturma, inceleme, araştırma başlatacak mıdır? Bilimi inkâr eden anlayışla, insanların dini duygularını kullanarak aklını çelmeye çalışan bu anlayışın, sorumluluğunuzda olan bir yerde çakıştırılmaya çalışılması ile ilgili görüşleriniz nelerdir?’’ sorularını yöneltti.

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLETİ MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını saygılarımla arz ederim.

 

AKP hükümetinin sağlık alanındaki geriye dönük politikaları, "Sivil Toplum Kuruluşu" adı altındaki yandaş ve yobaz yapılanmaların hastanelere el atmasıyla birlikte, Broşür ve kitap dağıtımı, etkinlik, ziyaret, stant açma gibi yol ve yöntemlerle devam ediyor. Bunun son örneği, İzmir'deki bazı kamu hastanelerinde yaşandı.  Basına yansıyan haberlerde  İzmir'de kimi kamu hastanelerinin bahçe ve koridorlarında, sıra bekleyen hastalara, refakatçi hasta yakınlarına ve ziyaretçilerine, Sad Nursi imzalı "Hastalık bir definedir" başlıklı broşür dağıtıldı. Kapağında "Hastalık güzel bir şey olmasaydı Hâlık-ı Rahim hastalıkları vermezdi" yazılı broşürde, ölen bebek ve çocukların "ferahlı, saadetli bir saraya gidecekleri" iddia ediliyor. 32 sayfalık broşürün arka kapağında, "Hastalığın manası, güzel bir şey olmasa idi, Hâlık-ı Rahim en sevdiği ibadına hastalıkları vermezdi" cümlesi dikkat çekerken, Broşürün bebek ve çocuk ölümleriyle ilgili sayfalarında ise, bebek ölümlerine neredeyse övgü yağdırılarak, Bebek ölümleriyle ilgili şu çarpıcı ifadelere yer veriliyor.

"Madem dünya bir misafirhanedir, vefat eden çocuk nereye gitmişse, siz de biz de oraya gideceğiz. İleride hem berzahta, hem cennette görüşülecektir. El hükmülillah demeli. O verdi, o aldı. Sabır ile Şükretmeli.’’
Broşürün aynı bölümünde, ölen bebek ve çocukların, anne-babasının ebedi saadeti için şefaatçi olacağı da yazıldı. Söz konusu broşürlerin, merkezi Manisa'da bulunan Broşür Nur adlı bir organizasyon tarafından bastırılıp dağıtıldığı anlaşıldı.

 

Bu bağlamda;

 

1-    İzmir’deki bazı kamu hastanelerinde yaşanan bu olaydan haberiniz var mıdır?

2-    Tıbbi uygulamanın yapıldığı yerlerde, söz konusu broşürlerin dağıtılması için izin alınmış mıdır? Alındıysa bu dağıtıma kim izin vermiştir?

3-    Bahse geçen konu ile ilgili Bakanlıkça ne gibi bir işlem yapılması düşünülmektedir?

4-    Broşürün dağıtıldığı hastanelerin yönetimleri ile Kuzey ve Güney Kamu Hastaneler Birliği sekreterlikleri, bu bilim dışı ve laiklik ilkesine tamamen aykırı uygulama hakkında herhangi bir soruşturma, inceleme, araştırma başlatacak mıdır?

5-    Bilimi inkâr eden anlayışla, insanların dini duygularını kullanarak aklını çelmeye çalışan bu anlayışın, sorumluluğunuzda olan bir yerde çakıştırılmaya çalışılması ile ilgili görüşleriniz nelerdir?

6-    Söz konusu broşürler, merkezi Manisa'da bulunan Broşür Nur adlı bir organizasyon tarafından bastırılmıştır. İsmi geçen bu yerin denetimleri düzenli olarak yapılmakta mıdır? Bu zamana hangi miktarda, ne tür Broşür, kitap dağıtımı, bildiri, afiş şeklinde olmak üzere çalışma yapmışlardır? Yapılan çalışmalar hazırlandıktan sonra, nerelerde kullanılmıştır?

 

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  ARŞİV