28 Haziran 2017 Çarşamba

CHP Gaziemir'de aday adayları tavan yaptı

2 Temmuz'da başlayan süreç 2 Eylül'de sona erdi. CHP Gaziemir'de yerel seçimler için 7 belediye başkan adayı 72 meclis üyesi adayı başvuru dilekçesi ve dosyası verdi.

03 Eylül 2013 Salı 23:37
CHP Gaziemir'de aday adayları tavan yaptı
30 Mart 2014 Pazar günü yapılacak seçimlere 207 gün kala partilerde de aday adayı çalışmları hız kazandı.

CHP Genel Merkezi diğer partilere göre aday adaylığını en önce başlatan parti oldu. 2 Temmuz'da başlayan önce 31 Temmuz'da son bulacağı açıklanan aday adaylığı başvuru süreci örgütten gelen talep doğrultusunda 2 Eylül 2013 mesai günü sonuna kadar uzatılmıştı.

2 Eylül tarihinin de uzatılmasını bekleyen taraflar ve üst düzey yöneticiler olduğu halde Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın aday adaylığı sürecine son noktayı koydu.

İl ve ilçe yönetimlerine aday adaylığı başvuru süreci son buldu. Genel Merkez tarafından kendilerine teklif götürülecek isimler, memurluk görevinde bulunanlar ile farklı partilerden CHP'ye katılabilecek isimler için bu süreç Yüksek Seçim Kurulu'nun takvimine endekslendi.

İzmir'de Bayındır haricindeki tüm ilçe belediyelerini ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni elinde bulunduran CHP'de beklendiği üzere tüm ilçelerde aday adaylığı başvuru patlaması yaşandı.

59 yıl sonra Gaziemir'de seçimi kazanarak Gaziemir Belediyesi'ni yöneten İlçe Örgütü'nde de aday adaylığı başvurusu tavan yaptı.

23'ü Kadın, 3'ü genç, 2'si engelli olmak üzere toplamda 72 kişi CHP'den Gaziemir Belediye Meclis Üyesi adayı olmak için aday adaylığına başvuru yaptı.


CHP Gaziemir Belediye Başkan Adayı olabilmek için 7 kişi başvurdu. 

2009 Yerel Seçimleri'nde partisine belediye başkanlığı kazandıran Halil İbrahim Şenol yeniden aday olmak için başvurdu.

Şenol'un yerine aday olmak için başvuranlar ise hayli fazlaydı.

2009 Yerel Seçimleri'nde CHP'den aday adaylığı başvurusu yapan işadamı Fikret Kar bu kez aday olmak için yarışa girdi.

Demokrat Parti'de Konak İlçe Başkanlığı yapmış 2011 seçimlerinde bu partinin 4.sıra İzmir Milletvekili Adayı olan ancak partisi baraj altında kaldığı için seçilemeyen; son süreçte MHP'den istifa ederek CHP'ye katılan işadamı Serdar Yılmaz'da belediye başkan adayı olmak için başvurdu.

Başvurular arasında bir başka işadamı Mehmet Lütfi Yıldırım oldu. Yıldırım CHP Gaziemir Belediye Başkan Aday Adayı oldu.

CHP'de uzun yıllar ilçe başkanlığı görevinde bulunan 2009 seçimlerine ilçe başkanı olarak girerek seçim başarısında söz sahibi olan; 2010 yılındaki İzmir İl Başkan Adayı ardından 2011 seçimlerinde Milletvekili Aday Adayı olan, Yüksel Demirsoy bu kez de CHP Gaziemir Belediye Başkan Adayı olmak üzere aday adayı oldu.

CHP içerisinde uzun yıllardır parti içinde mücadele veren 2009 seçimlerinde aday adaylığına başvuru yapmaktan geri çekilen Bülent Zenginobuz bu kez aday adaylığına resmen başvurmuş oldu. Çalıştığı Karayolları'nda sendikal faaliyetlere imza atan ve sendikada zaman zaman aktif görevler alan Zenginobuz son süreçte çalıştığı eski görevine ve siyasete geri döndü. Zenginobuz CHP'nin adayı olmak üzere emek yönünü öne çıkararak partisinin adayı olma hedefinde.

CHP'de en son aday adayı dosyası alan sürpriz isim ise Düriye Taş oldu. Taş'ın CHP Kadın Kolları Genel Yönetimi'nde görev aldığı ve CHP'nin Gaziemir Belediye Başkan Adayı olmak için başvuru yaptığı öğrenildi.

CHP'den belediye başkan aday adaylığına başvuran isimlerden;

CHP Genel Merkezi'n banka hesabına (500 TL Dosya Ücreti + 5000 TL aday adaylığı ödentisi + 500 TL Eğitim Programı Katılım Bedeli olmak üzere) toplam 6 bin TL yatırmak

İlçe Başkanlığı'na da 2 bin 500 TL bağış ödemesi kararlaştırıldı.

CHP genel merkezinin aldığı karar ile kadın, genç ve engellilerden aday adaylığı başvuru ödentisi alınmadı. Bu kişiler belediye başkan aday adayı başvurusu sırasında 250 TL CHP genel merkez hesabına para yatırdı. Bu kişilerden ilçe başkanlığına bağış olarak 250 TL talep edildi.

Belediye Meclis Üyeliği için başvuru yapanlardan kadın, genç ve engelli kişilerden genel merkez kararı ile ücret alınmadı. Bu kişiler genel merkez hesabına 100 TL dosya ücreti, ilçe başkanlığı içinde 150 bağış ücreti dışında para ödemedi.

Kadın, genç ve engelli kişilerin dışında kalanlar; 100 TL doysa ücreti, 2 bin lira aday adaylığı ödentisi, 500 TL eğitim programı ücreti CHP genel merkezi banka hesabına, 500 TL'de ilçe başkanlığına bağış yaptı.

CHP Gaziemir Belediye Meclis Üyesi Adayı olmak üzere toplamda 23'ü Kadın, 3'ü genç, 2'si engelli olmak üzere toplamda 72 başvuru yapıldı.

Başvuru yapanlar arasında sürpriz isimler yer aldı. 

CHP'den Gaziemir Belediye Meclis Üyesi Aday olmak isteyenlerin arasında;

Gaziemir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı ve eski ilçe yönetim kurulu üyesi Süleyman Beyen;

Merkezi Gaziemir'de bulunan Dünya Engelliler Derneği Başkanı Ali Karaibrahimoğlu;

DİSK Emekli-Sen Gaziemir Şube Başkanı Tahir Türkbay;

ADD Gaziemir Şubesi eski başkanı ve 2004-2009 dönemi CHP Gaziemir Belediye Meclisi Üyesi Şenay Çavdar;  

Atıf Bey Mahallesi'nin uzun yıllardır muhtarlığını üstlenen ve halen bu görevde olan Fevzi Özkafalı'da yer aldı.

Öte yandan CHP Yönetim Kurulu Üyeliği görevinden ayrılan Volkan Özçolak, Latife Mersin belediye meclis üyesi aday adayı oldular.

CHP Gaziemir'in önceki ilçe başkanı ve eski kadın kolları başkanı Elif Becek'te meclis üyesi aday adayı oldu.

Yerel Haberci tarafından yapılan ankette okuyucuların oylarıyla 2012 yılında Gaziemir'de En Başarılı Siyasetçisi  seçilen CHP Kadın Kolları İlçe Başkanı Bengü Sayköse, CHP Gaziemir Belediye Meclisi Üyeliği aday adaylığına başvuru yaptı.

CHP Gaziemir'in eski kadın kolları başkanlarından Fatma Tınaztepe'de meclis üyesi aday adayı oldu.

CHP Gaziemir Belediye Meclisi Üyesi olarak görev yapan 2009'un kadın kolları başkanı Hediye Kahya ise yeniden aday olmak için başvuru yapmadığı dikkat çekti. 

İl Genel Meclisi'nden üç aday

Yasa gereği 2014 seçimleriyle birlikte hükmi varlığı son bulacak olan İzmir İl Genel Meclisi'nin 2009 yılında Gaziemir'den seçilen üyelerinden üçü bu kez belediye meclisi üyesi olmak üzere başvuru yaptı.

Cem Koç, Yusuf Vangöl ve Gönül Ayaz CHP Gaziemir Belediye Meclisi Üyesi Aday Adayı oldu. Sami Akbayırlı ise başvuru yapmadı.

Belediye Meclisi Üyeleri yeniden başvuru yaptı

2009 seçimlerinde CHP'den Gaziemir Belediye Meclisi Üyesi seçilen Önder Keskin, Yılmaz Ağırtaş, Refik Zenginobuz, Tahsin Çuhadar, Abdurrahim Nursoy, Ramazan Özkan, Fahri Ayan, Neriman Balcı Türkeri, Serdar Soysal, Turgay Çetin, Ali Kaya; daha sonra yedek listeden seçilen Ömer Koç, Turgay Çetin, İlhan Özgün;

DSP'den 2004-2009 döneminde Gaziemir ve İzmir Büyükşehir ve Belediye Meclisi Üyesi seçilen, 2009 seçimlerinde CHP'den aday gösterilen ancak geri çekilen, Aydın Tülü CHP Gaziemir Belediye Meclisi Üyesi Aday Adayı oldu.

Aday adaylığında yeni isimler

Gaziemir Belediye Meclisi Üyesi Aday Adayı olmak için çok sayıda yeni isimde başvuru yaptı. Bu isimler arasında;

Mahmut Şaylan, İlhan Özköse, Ayrin Sevin, Mazlum Muammer Şentürk, Ebru Yapıcı Aykaya, İsmail Hakkı Özçelik,Şener Uyma, Nefise Fındıklı, Bülent Gazioğlu, Başak Buket Işık, Halil Yaşar, Dilek Topsakal, Sıraç Gök, Necati Koca, Nesrin Dalkılıç, Filiz Yalçın, Abdül Menav Aydemir, Mehmet Ali Yalçın, Raziye Uysal, Eser İmren SoyköseFevzi Atış, Birgül Değirmenci, Mehmet Bellemiş, Ali Murat Bostancı, Ayşen Tuna Kurşun, Mahmut Yılmaz, Murat Serin, Seda Kansuk, Saime Uzun, İrfan Canpolat, Nevzat Yaman, Remziye Kalındamar, Emin Aksoy, Emre Alakuş, , Murat Balcı, İsmail Özçelik, Mehmet Çağlı, İbrahim Eşme, Mürşide Varlı, Ali Kavasu, Hakan Sütlü, Hülya Taş 

GAZİEMİR TV CANLI YAYINDA (3.9.2013 Saat:17.50) CHP'den aday adayı başvurusu yapanların listesini yayınladı. Yayını banttan izlemek için linki tıklayınız.

 

YEREL HABERCİ HABER MERKEZİ

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  ARŞİV