22 Haziran 2017 Perşembe

CHP "REFERANDUMDA HAYIR" STARTINI VERDİ

16 Nisan'da gerçekleşecek referandumdan Hayır çıkması için sahaya inen CHP, İzmir'de ilk geniş katılımlı toplantısını gerçekleştirdi.

13 Şubat 2017 Pazartesi 11:10
CHP
Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanlığı'nın çağrısıyla bir araya gelen parti genel başkan yardımcıları, milletvekilleri, belediye başkaları, il, ilçe başkanları, partililer, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar Bornova Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda referandum startını birlikte verdiler.

KONUŞMALAR...

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SELİN SAYEK BÖKE: 

Bugün bu büyük buluşma, bizlerin yazacağı aydınlık Türkiye için ilk buluşmadır. Gideceğimiz sandık son değil ilklerin başlangıcı olacak. Adına anayasa değişikliği dedikleri teklifi karşımıza koydular. Tek bir soru sordular. Siz bu düzenin karanlığının devam etmesini istiyor musunuz? Biz aydınlık bir gelecek yazmak istiyoruz. Sordukları soru siyah ve beyaz kadar uzak iki farklı geleceğin ardından ayrım yapmamızdı.  Siz özgüvenle gözünü geleceğe dikmiş bağımsız bir Türkiye mi istiyorsunuz yoksa korkan, tehdit edilen, cesaretini yitirmiş, karanlıkta boğulmuş Türkiye mi istiyorsunuz? Siz, hukuka dayanan 80 milyon yurttaşın her birinin hakkının korunduğu hukuk devleti mi yoksa siz hukuksuzlukla işleyen tek bir kişinin keyfiyle yönetilen karanlık bir Türkiye mi istiyorsunuz?  
Milletin egemen olduğu bir Türkiye, saray saltanatı altında ezilen bir Türkiye mi istiyorsunuz?  Bizim ne istediğimi açık… Hukukla yönetilen adaletli, sosyal bir Türkiye Cumhuriyeti’ni yeniden ayağa kaldırmak istiyoruz. Bugün siz sinsi bir gece KHK’sı ile bilim üreten barış, demokrasi, özgürlük dediği için üniversitelerden atılan bilim insanlarının olduğu bir Türkiye’de yaşamak istiyor musunuz? Onları ihraç eden bu karanlık düzen devam etsin istiyor musunuz? 

Ziraat Bankası’nın bir gece elinizden alınıp saraylara emanet edilen bu düzenin devam etmesini istiyor musunuz? Sizi değil kendini düşünen bu siyaset düzeninin devam etmesini istiyor musunuz? Bize sorulan soru çok açık… Hangi partiye oy verirsek verelim biz 2 buçuk yıldır fiili başkanlık sisteminin ne yaşatacağını biliyoruz. Karanlık ortağıyız.

Kalkın ayağa tanımadığınız birinin kapısını çalın, dinleyin. Kime oy verirsek verelim, fiili başkanlık sisteminin sonunda daha fakiriz. 2014’te kişi başın 12 bin dolardı. Sadece bir yıl sonra 11 bin dolara düştü. Bir yılda bu fiili başkanlık hepimizin cebinden 4 bin lirayı çaldı. Bizim ‘Hayır’ımız bu yoksulluğa ve yokluğa hayırdır.

3 milyon işsizisin üstüne 700 bin kişi daha eklendi. Niye iş bulamıyor? Bu düzen yüzünden bulamıyor. Bu düzen en çok kadını yok sayıyor. Çünkü bu düzen insana insan gözünden bakmıyor. İnsanı yok etmeyi alışkanlık edinmiş.  Evine ekmek getiren, ekonomik özgürlüğü kazanmış 447 bin kadın işsiz kaldı. Bu düzen, kadını hor gördüğü gibi genci de yok sayıyor. Genç işsizliği yüzde 18’den yüzde 22’ye çıktı. Başkanlık uğruna bu kadar genç işsiz kaldı.

CHP GENEL SEKRETERİ KAMİL OKYAY SINDIR:

Bu Cumhuriyeti kuranlar yedi düvele karşı mücadele edip, kanlarını dökenler, şehitler ve canı pahasına yer alan gazilerimiz, bütün şehitlerimiz onlar bu vatan, bu bayrak, bu millet için canlarını verdiler. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu cumhuriyeti kurarak egemenliği saltanattan alarak millete devrettiler. Cumhuriyet tarihimizde çok darbeler gördük ama bugün içinde düştüğümüz referandum süreci aslında demokrasiye cumhuriyete ve kurucu değerlerin felsefesine karşı, karşı devrimcilerin belki de en ciddi darbesidir. Bu referandum Cumhuriyetimizin var olabilmesinin, var olmak ya da olmamak noktasında önümüze konan bir sandıktır. Bu hareket bir karşı devrim hareketidir. Bu mesele sadece bizlerin, CHP’nin değil, bu mesele cumhuriyeti kuran Atatürk ve şehitlerimizle omuz omuza savaşan ve zaferle sonuçlandıktan sonra cumhuriyeti kuran büyük Türk Milleti’nin meselesidir.

Dün terör örgütleriyle el ele kol kola dolaşan, masalara oturan, onların devlet içinde yapılanmasına göz yuman anlayış zihniyet bugün bunları inkar ediyor” diyen Sındır, Yaşadıklarımızdan gördüğümüz bu gerçek şimdi inkar ediliyor. Bu millete şimdi diyorlar ki, cumhuriyete bir şey olmuyor, korkmayın, biz cumhuriyetimizi seviyoruz’ diyorlar. Bugün bunu diyenlere inanacak mısınız? Dün yaptıklarını nasıl inkar ediyorlarsa, bugün söylediklerini de yarın inkar edeceklerdir. Bu teklif ülkemize demokrasiyi ortadan kaldıracak, insan hakları, özgürlükleri elimizden aldıracak tek adam rejimidir. Bir rejim değişikliğidir. Türkiye Cumhuriyeti egemenliğini millete vermiş olarak kuruldu, şimdi bu rejimi bir ucubeye dönüştürme gayreti içindeler. Buna izin verecek miyiz?

Eğer ki Anadolu’nun bir köyündeki bir kardeşimize yapılmak istenenin, getirilmek istenen rejimin, bu ülkeyi nasıl bir felakete sürükleyeceğini anlatabilirsek, yürekten inanıyorum, bu millet bir avuç karşı devrimcinin hesaplarının karşısında duracaktır. Bırakın yüzde 60’ı yüzde 99 bu teklife hayır diyecektir. Evet denmesini isteyenlerin bir tane gerekçesi yok. Var… o da, gizli hesaplarıdır. Bu mesele Recep Tayyip Erdoğan meselesi de değildir.

Terörü bitireceğiz’ diyorlar. E be kardeşim 15 yıldır iktidardasınız, önünüze engel mi koydular. CHP önünüze set mi çıkardı. Hangi kanunu çıkarmak istediniz de çıkaramadınız? Hangi kararı almak istediniz de alamadınız? Biz gelin bu parlamentoda terörü birlikte bitirelim dedik. Ama çözümü dışarıda aradılar. Fiili başkanlık zaten yürürlükte… Yasadışı bir uygulama… Sorunların çözümünü ileri tarihe iteleyerek vatandaşı kandırma niyetindeler. Biz anlatırsak vatandaş zaten hayır diyecektir. Herkesin sandığa gitmesini sağlamamız çok önemli. Gitmeyenlerin büyük çoğunluğu ‘hayır’ diyecek kesimdir. Milletimiz 16 Nisan’da tokat gibi cevap verecektir.

CHP İZMİR İL BAŞKANI ASUMAN GÜVEN:

İyi ki varız, iyi ki birlikteyiz. Bugün burada dün resmileşen, acaba bunlar bu referandumdan vaz mı geçiyorlar diye endişe içine girdiğim bir sürecin sonunda dün referandum kesinleşti. Ben de referandum kesinleştiği için büyük bir mutluluk duyuyorum.

Çünkü 16 Nisan’da hesaplaşma fırsatını Türkiye Cumhuriyeti’nin güzel insanları yakalamış oluyor. ‘Hayır’ diyerek bu düzene geçit vermeyeceğiz. Ülkede demokrasini yaşatılması, parlamenter sistemin sürmesi, egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğunu tüm yurtta göstereceğimizden şüphemiz yoktur.  İzmir Türkiye’nin çağdaş, aydınlık, ilerici yüzüdür. İzmir’in duruşu, tavrı Türkiye’ye çok büyük etkileri vardır. Böyle bir ilde yaşamanın hepimiz için ayrılacağı vardır. Bunun kıymetini çok iyi biliyoruz. Referandumda 16 Nisan sürecinde hep birlikte sandık sandık tüm seçmenlerimizi bu kötü anayasanın, çirkin, antidemokratik, tek adam, Suriye anayasasından alınmış bu maddelerin geçmesine hayır diyeceğiz.

İzmir olarak biz bunu en güçlü şekilde yaparak Türkiye’de hayır çıkmasına katkı koyacağız. Biz büyük bir örgütüz. Sandıklarda görevli 16 bin arkadaşımız var. Örgütlerimiz, partililerimiz, mahalle temsilcilerimiz var. Hep birlikte sandıklara sahip çıkarak, seçmenlere anayasanın kötü olduğunu anlatarak sonuçta iyi bir Hayır oyu alacağımızdan şüphemiz yok.

İktidar alelacele çıkardığı bu teklifi savunamayacak durumda” diyerek konuşmasına devam eden Güven, “Anlatmaya girmeden karalayıcı sözlerle CHP’ye iftira atarak yanlış algı yaratmaya çalışıyor. Bu onların çaresiz ve haksız olduklarını gösteriyor. Biz bu anayasayı çok kolay bir şekilde halkımıza anlatabilecek ve ülkemize layık olmadığını anlatabilecek durumdayız. Bu anayasayı iyi okuyup inceleyelim ve kötülüklerini topluma bizzat anlatıp, sonuç alma gayretinde olalım. Ülkede sorunlarımız var. Ekonomik sorunlar, can güvenliği sıkıntısı ve terör… Suriye’den şehitlerimiz geliyor. Bu sorunların çözümü anayasa oylamasında hayır çıkararak iklimi değiştirip Türkiye’de tekrar parlamenter sistemi işler hale getirmek zorundayız.

Referandumda hayır çıkardığımızda aslında başbakanlığı iade etmiş oluyor, onu korumuş oluyoruz. Böyle çelişkiler ülkesi halindeyiz. Başbakan şu an kendini ve koltuğunu savunmuyor, en itibarlı konum olan başbakanlığı yerden yere vurduruyor, aşağılatıyor.

Bu iktidar FETÖ’yle birlikte ortak inşa edildi. Bahsettikleri yapılarla CHP’nin hiçbir işi yoktur. Onların bu ilişkileri vardır. Biz yurtta sulh cihanda sulh diyen barışçı politikaların savunucusuyuz. Her koşulda teröre hayır demiş bir partiyiz. Onlar işlerine geldiklerinde bu örgütlerle işbirliği yapmışlar Türkiye’yi sıkıntıya sokmuşlardır. Bunu çözmenin yolu 16 Nisan’da hayır demektir. Bu iktidara büyük bir ders vereceğiz. İzmir bu dersi onlara vermeye hazırdır. Sandıkta onları gömeceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

Bunlar yine bir şeyler yapıp bu seçimi alırlar” diye bir şey yok. CHP buna izin vermeyecektir. Sandıklarına sahip çıkacak, son ana kadar bekleyip ıslak imzaları alacak ve bunların hile hurda yapmasına izin vermeyecektir. İzmir’deki sandıkların hepsine tek tek sahip çıkacağız. Aslan gibi ‘Hayır’ı en iyi biçimde çıkartacağız. Türkiye’de en az yüzde 60 hayır çıkacak. İzmir’de ise yüzde 70’in üzerinde ‘Hayır’ çıkacaktır

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI AZİZ KOCAOĞLU:

Zaten sahadayız. Tüm ilçelerimizi, köylerimizi gezip hayır için çalışacağız. Hayır için hayır demek 80 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kurtuluşu demektir. Hayır demek ben özgür yaşarım, ben demokrasiye inanırım, ben insan haklarına inanırım ama bir kişinin tek adam yönetimine karşıyım demektir. Hayır demek komşularımızla barış demektir. Hayır demek atalarımızın dirhem dirhem biriktirdiği bu ülkenin servetini korumak demektir. Hayır demek bu kötü gidişe dur demektir. Hepinize hayır için saygılar sunuyorum.


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • VAROL ZENGİNOBUZ 5 ay önce yorumlandı

   16 nisan'da önümüze konulan menü;
   karnımız aç ama önümüze de zehirli bir yemek konmuş, yer misin yemez misin deniyor.

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  ARŞİV