26 Mayıs 2017 Cuma

GAZİEMİRLİLERE İZMİR BAROSU'NDAN REFERANDUM BRİFİNGİ

Gaziemir Toplum Gönüllüleri'ne Anayasa Değişiklikleri ve referandum hakkında Av.Cem Cemal Coşkan ve İletişim Uzmanı Görkem Başarır tarafından bilgi verildi.

24 Şubat 2017 Cuma 01:21
GAZİEMİRLİLERE İZMİR BAROSU'NDAN REFERANDUM BRİFİNGİ
İlçede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları temsilcileri, üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve üyeleri ve vatandaşların oluşturduğu Gaziemir Toplum Gönüllüleri rejim değişikliği içerdiğini ifade ettikleri 18 maddelik anayasa değişiklik paketinin referandumda reddedilmesi için çalışmalarına başladı.

Referandumdan 'Hayır' çıkması için mücadele veren Gaziemir Sivil Toplum Gönüllüleri'ne bir destekte İzmir Barosu'ndan geldi. İzmir Barosu bünyesinde kurulan Referandum Komisyonu Üyesi Av.Cem Cemal Coşkan ve İletişim Uzmanı Görkem Başarır referandumda karar verilecek olan anayasa değişikliği paketi hakkında bilgilendirme gerçekleşti.

Gaziemir Belediye Meclisi toplantı salonunda gerçekleşen bilgilendirmeye sivil toplum kuruluşları, partili temsilciler ve vatandaşların yanı sıra Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol ve eşi Birsen Şenol'da iştirak etti.

Toplantının açılış konuşmasını Gaziemir Toplum Gönüllüleri Sekretaryası adına ADD Şube Başkanı Turgay Altınışık yaptı. Rejim değişikliğine geçit vermemek için seçmenlerin bilgilendirilmesinin önemine dikkat çeken Altınışık "Hayır için bilinçli şekilde çalışmak gerekir. İzmir Barosu'nun ve iletişim uzmanının vereceği bilgiler doğrultusunda referandumdan Hayır çıkması için hep birlikte çalışacağız" dedi.

İzmir Barosu tarafından hazırlanan, Referanduma Giderken Anayasa Değişikliği Karşılaştırmalı-Değerlendirmeli kitapçık katılımcılara dağıtılırken Av.Cem Cemal Coşkan'da içeriği hazırladığı sunumla aktardı.

İzmir Barosu olarak vatandaşları bilgilendirmenin görevleri olduğuna vurgu yapan Av.Coşkan "Bugün burada propaganda için değil, anayasa değişikliğiyle birlikte getirilmek istenen maddelerle ilgili halkımızı bilinçlendirmek için buradayız. Baştan sona hukuksuzluk içeren anayasa değişikliği hakkında bilgi vermek bizim asli görevimizdir" dedi.

Av.Coşkan "Anayasa değişikliğinin ne için yapıldığını anlatmak için yapılan  'Vesayet kalkacak. ekonomi gelişecek. Terör bitecek' vurgusu yapılıyor. Hatırlayın 2010 referandumunda da aynı vurguları yapıyorlardı. Aradan geçen yedi yıla karşın bu referandumda da aynı şeyleri ifade ediyorlar. Yapılmak istenen dünyada tek bir örneği dahi olmayan Tek Adam rejimidir" dedi.

Av.Cem Cemal Coşkan verdiği brifingde demokratik başkanlık sistemi dünyada tek uygulandığı ülkenin ABD olduğunu ifade ederek "ABD'de uygulanan başkanlık siteminde denge denetim mekanizmaları vardır. Bizde getirilmek istenen sistemde cumhurbaşkanı hiç bir şekilde denetlenmiyor. ABD'de başkanlık seçimi ile kongre ve temsilciler meclisi seçimleri farklı zamanlarda yapılıyor. ABD seçmeni başkanla birlikte, başkan yardımcısını da seçimle belirliyor. Bizde yapılamak istenen değişiklikle cumhurbaşkanı istediği kadar başkan yardımcısını kendi seçiyor. ABD başkanın kongere ABD başkanın kongreyi, temsilciler meclisini fesih hakkı yok. Bizde ise cumhurbaşkanı seçimleri yenileme kararı alarak meclisi fesh edebiliyor. Dünyada ABD'den başka ülkelerde başkanlık sistemi yok mu? Elbette var. Hangi ülkeler bunlar; Afganistan, Arjantin, Azerbaycan, Belarus, Bolivya, Brezilya, Dominik Cumhuriyeti, Endonezya, Ermenistan, Ekvator, Elsalvador, Filipinler, Guetemala, Güney Kore, Haiti, Honduras, İran, Kazakistan (değiştirmek üzere), Kenya, Kıbrıs, Kolombiya, Kosta Rika, Liberya, Meksika, Nikaragua, Nijerya, Paraguay, Peru, Seyseller, Sierra Leone, Sri Lanka, Sudan, Surinam, Şili, Tanzanya, Türkmenistan (değiştirmek üzere), Uganda, Uruguay, Venezuela ve Zambiya..Başkanlık sisteminin ABD'den başka demokratik uygulandığı bir ülke yok. Şimdi bizim haritamızı göz önünde bulundurun bizi çevremizdeki ülkelere benzetmek istyorlar.."

Milletvekili sayısının 550'den 600'e çıkarmanın yanlış bulduklarını ifade eden Av.Coşgan "Şimdi bunun bir gereği var mı? 80 milyonluk bir Türkiye'de 600 vekil (133 bin kişiye bir vekil). 380 milyonluk ABD'de 535 üye/ temsilci (700 bin kişiye bir vekil), 150 milyon nüfusa sahip Rusya'da 616 temsilci (243 bine bir vekil), 80 milyonluk İran'da bile 290 temsilci (275 bin kişiye bir vekil) görev yapıyor" dedi. 


      

YEREL HABERCİ HABER MERKEZİ

banner220

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  ARŞİV