28 Haziran 2017 Çarşamba

OY PUSULASI VE ZARFLARI BELLİ OLDU

Yüksek Seçim Kurulu yayınladığı bildiri ile 30 Mart 2014 seçimlerinde oy verme kurallarını açıkladı. İzmir'de oy verme saat 8 ile 17 arasında. Büyükşehir, İlçe Belediye Başkan Adayı ve meclis üyesi adayları ayrı beyaz, mavi ve sarı renkli oy pusulasında yer alacak. Kullanılan üç ayrı oy Mavi renkli zarfa konulacak.

10 Mart 2014 Pazartesi 20:46
OY PUSULASI VE ZARFLARI BELLİ OLDU
30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'ne sayılı günler kala seçim günü uygulanacak kuralları duyuran YSK oy pusulaların ve zarflarının renklerini de belirledi.

İzmir'de seçim günü oy verme saati 8.00'da başlayacak. Saat 17'de son bulacak. Saat 17 olmasına rağmen sandık başında birikme ve kuyruk olması durumunda kapılar 17 itibariyle kapılar kapatılacak ve kuyuruktakiler oylarını kullanabilecek.

Seçim sandık görevlileri ise seçmen kütüğüne kayıtlı yerlerde değil, görevli bulunduğu sandıkta sandık başkanın düzenlediği tutanak ile oy kullanacak. 

Sandık güvenliği güvenlik kuvvetlerince alınacak önlemlerle sağlanacak. Oy sandıklarını düzenlenmesi, oy pusula ve zarflarının mühürlenip hazırlanması; sandık başkanı ve partiler tarafından görevlendirilerek ilçe seçim kurulunca kendilerine sandık görevlisi asil veya yedek üyesi görevlendirme kağıdı bulunanlar tarafından gerçekleştirilecek.

Sandıka kayıtlı seçmenler nüfus veya TC kimlik numarası bulunan; resmi kurum ve kuruluşların verdiği kimlşk kartı, sürücü ehliyeti, evlilik cüzdanı, pasaport vb. resmi evrakların ibarı sonrası imza karşılığı oy kullancak.

İzmir Büyükşehir sınırları içerisinde seçmen;

İlçe Belediye Başkanlığı Seçimi, İlçe Belediye Meclis Üyeliği Seçimi ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi için 3 ayrı oy kullanacak. (Kişi tercihine göre; siyasi partilerden ve bağımsız adaylardan birine TERCİH veya EVET yazılı mühürü basarak oy kullanacak. 3 ayrı oy pusulası ayrı ayrı sayılacak) 

İlçe Belediye Başkanlığı Seçimi Birleşik Oy Pusulası MAVİ renkte olacak.

İlçe Belediye Meclisi Üyeliği Seçimi Birleşik Oy Pusulası SARI renkte olacak.

Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi Birleşik Oy Pusulası BEYAZ renkte olacak.

Kullanılacak 3 ayrı oy pusulasu daha sonra katlanarak MAVİ renkli zarfa yerleştirilerek ağzı kapatılarak seçim sandığına atılacak.

Muhtarlar için ise muhtar ve aza heyetinin isimlerinin yazılı bulunduğu oy pusulası MOR zarf içine konularak seçim sandığına atılacak.

(*Muhtar adayları o seçim bölgesinde sandıklarda kendilerinin bastırdığı oy pusulalarını hazır bulunduracak. Seçmen orada bulunan her hangi bir adayın pusulasını alarak oyunu kullanacak.) 
 

YÜKSEK SEÇİM KURULU'NUN OY VERME GÜNÜ İÇİN YAYINLADIĞI BİLDİRİ ŞÖYLE;

 

30 Mart 2014 Pazar: Oy Verme Günü

 

Oy verme saatleri;

 

07.00 - 16.00 saatleri arasında;

 

Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüshane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis

Yukarıda adları yazılı illerin dışında kalan diğer iller

08.00 - 17.00 saatleri arasında;

 

 

Kimler hangi seçim türleri için oy kullanacak?

Köyde;İl genel meclisi üyeliği seçimi,Köy muhtarlığı ve köy ihtiyar meclisi üyeliği seçimi,

 

Büyükşehir olmayan illerde;

İl genel meclisi üyeliği seçimi,Belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimi, Mahalle muhtarlığı ve mahalle ihtiyar heyeti üyeliği seçimi,

 

Büyükşehirlerde;

 

(ADANA, ANKARA, ANTALYA, AYDIN, BALIKESİR, BURSA, DENİZLİ, DİYARBAKIR, ERZURUM, ESKİSEHİR, GAZİANTEP, HATAY, İSTANBUL, İZMİR, KAHRAMANMARAŞ, KAYSERİ, KOCAELİ, KONYA, MALATYA, MANİSA, MARDİN, MERSİN, MUĞLA, ORDU, SAKARYA, SAMSUN, ŞANLIURFA, TEKİRDAG, TRABZON ve VAN)

 

Büyükşehir belediye başkanlığı seçimi,

Belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimi,

Mahalle muhtarlığı ve mahalle ihtiyar heyeti üyeliği seçimi,

 

Seçmenin kimlik tespitinde;

 

Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan Nüfus cüzdanı,Resmî daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı,Pasaport,Evlenme cüzdanı,Askerlik belgesi,Sürücü belgesi,Avukatlık kimlik belgesi gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî niteliktekibelgelerden birinin ibrazı gerekmektedir.

 

Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan resimli ve resmî bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kâgıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi şarttır.

Ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde tutuklu ya da taksirli suçlardan hükümlü bulunan seçmenlerden yukarıda sayılan kimlik belgeleri bulunmayanlar için cezaevi idaresince verilmiş belge kimlik belgesi yerine geçer (298/87). 

Belediyeler ile köy veya mahalle muhtarlarınca düzenlenip onaylanan kimlik belgeleri seçmenin kimliğinin tespitinde geçerli değildir (298/87, 91).

 

Seçmenin kimlik tespitinde;Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan;Nüfus cüzdanı,Resmî daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı,Pasaport,Evlenme cüzdanı,Askerlik belgesi,Sürücü belgesi,Avukatlık kimlik belgesi gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî niteliktekibelgelerden birinin ibrazı gerekmektedir.

 

Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan resimli ve resmî bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kâgıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi şarttır.

Ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde tutuklu ya da taksirli suçlardan hükümlü bulunan seçmenlerden yukarıda sayılan kimlik belgeleri bulunmayanlar için cezaevi idaresince verilmiş belge kimlik belgesi yerine geçer (298/87). 

Belediyeler ile köy veya mahalle muhtarlarınca düzenlenip onaylanan kimlik belgeleri seçmenin kimliğinin tespitinde geçerli değildir (298/87, 91).

 

Seçmenler oylarını aşağıdaki sırada kullanacaklardır;

 

TURUNCU ZARF: İl genel meclisi üyeliklerine ilişkin TURUNCU renkli birleşik oy pusulası TURUNCU renkli zarfa;

 

MAVİ ZARF: Belediye başkanlığına ilişkin MAVİ renkli birleşik oy pusulası ile belediye meclis üyeliğine ilişkin SARI renkli birleşik oy pusulası ile Büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin BEYAZ renkli birleşik oy pusulası MAVİ renkli zarfa;

 

MOR ZARF: Köy seçimlerinde köy muhtarı ile köy ihtiyar meclisi üyelerinin birlikte yazılı oldugu oy pusulası, mahalle seçimlerinde mahalle muhtarı ile mahalle ihtiyar heyeti üyelerinin birlikte yazılı oldugu oy pusulası MOR renkli zarfa

 YEREL HABERCİ HABER MERKEZİ

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  ARŞİV