29 Haziran 2017 Perşembe

SERT'İN YERİNE GEREME GELDİ TÜLÜ BÜYÜKŞEHİR'E GEÇTİ

Gaziemir Belediye Meclisi'nin Ak Partili üyesi Selçuk Sert Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olunca meclis üyeliğinden istifa etti. Sert'in yerine parti yedek meclis listesinden Mehmet Gereme geldi.

25 Ekim 2016 Salı 16:22
SERT'İN YERİNE GEREME GELDİ TÜLÜ BÜYÜKŞEHİR'E GEÇTİ
Ak Parti Meclis Üyesi Selçuk Sert'in istifası sonra Gaziemir Belediye Meclisi'ndeki parti grubunda isim değişikliği gerçekleşti. 

2014 Yerel Seçimleri'nde Ak Parti Meclis Üyeliği Aday Listesi'nin ikinci sırasında yer alan Ahmet Selçuk Sert Gaziemir Belediye Meclisi Üyesi seçilmişti.

Sert, Büyükşehir Belediye Meclisi'nin düzenleyen kanunun ilgili maddesi gereğince yerel seçimde 10 meclis üyesi çıkaran Ak Parti listesinden 5'te 1 esası gereği aynı zamanda Büyükşehir Belediye Meclisi üyeliği görevine de seçilmiş oldu.

31 kişiden oluşan Gaziemir Belediye Meclisi, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde 6 sandalye ile temsil ediliyor. 6 Meclis üyesi ilçe meclis üyeliğinin yanı sıra büyükşehir meclis üyesi görevini de birlikte yürütüyor.

Büyükşehir Meclis Üyeliği'ne seçilme sıralaması olarak ilgili yasada ve yönetmelikte, yerel seçimde ilçe belediye meclisi seçiminde, birinci gelen parti, aday gösterdiği üç kontenjan adayını birden seçtirmiş oluyor.  
Kontenjan adaylardan ilk sıradaki isim (Belediye Meclis Üyesi Aday Listesi'nde birinci sırada yer alan isimin de önüne geçerek) Büyükşehir Belediye Meclisi Üyeliği görevine de seçilmiş sayılıyor. 

Kontenjandaki diğer isimler ise meclis listesinin sonuna eklenerek ilçe meclis üyesi olarak görev yapıyor. Büyükşehir Meclis Üyeliği görevine kontenjandan seçilen ismin, görevi (istifa, adli karar veya vefat yoluyla) sonlanması durumunda yerine alt sıradaki isim büyükşehir meclis üyeliği görevine seçilmiş oluyor.

Belediye Meclisi'ne seçilme esasına göre partiler, kontenjan adayların dışında, meclis üye tam sayısı kadar meclis üyesi adayı asil ve yedek listesini ilçe seçim kuruluna teslim ediyor. 

Meclis üyeliğine seçilenler ise yasaların ön gördüğü paylamaların ardından belirleniyor. Parti yada bağımsızların aldığı oylar, aday listelerinde yer alan isimler paylamalara göre, sırası geldikçe belediye meclisine seçilerek girmiş oluyor.

Meclis üyelikleri, partilerine bakılmaksızın paylama sonrasında sırasıyla dağıtılıyor. Sırası geldiği halde oyu yetmeyenler yada meclis üye tam sayısının tamamlanması nedeniyle seçilemeyen isimler bağlı oldukları partinin yedek listesinin ilk sıralarına yerleşiyorlar (Yedek Aday Listesi'nde yer alan isimler asil aday listesinin ardına geliyor) 


2014 yerel seçimlerinde Gaziemir Belediye Meclisi'ne parti listesinden paylamaya giren ve daha sonrası sırası ve oy sayısı denk gelerek seçilen Ak Parti Meclis Üyesi Ahmet Selçuk Sert bu görevinden istifa etti.  Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olarak atandığı için görevinden ayrılan Sert'in yerine Ak Parti'Nin yedek listesinin ilk sırasındaki isme meclis üyeliği görevine seçildi. 

İlçe Seçim Kurulu Mehmet Gereme'nin meclis üyesi seçildiğini ilan etti.

İstifa eden Selçuk Sert'in aynı zamanda Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği görevini de yerine getiriyor olması nedeniyle Gaziemir'in sahip olduğu altı sandalyeden biri de boşalmıştı. İlçe seçim kurulu yasa ve yönetmelikler doğrultusunda, Büyükşehir Meclis Üyeliği görevine, önceki paylama listesinde Ak Partili Sert'tin arkasından seçilerek meclise giren CHP'li Aydın Tülü'nün seçildiğini de ilan etti.

İlçe Seçim Kurulu'nun Ak Parti listesinden Yılmaz Eroğlu yerine CHP'den Aydın Tülü'nün Büyükehir Meclis Üyesi sıfatını elde ettiğini açıklaması özellikle Ak Parti'nin tepkisini çekti.

Ak Partililer, 2014 yerel seçiminde Gaziemir'de 10 meclis üyesi kazandıklarını ve bu durumda 5'te 1 esasına göre partilerinden iki meclis üyesinin Büyükşehir Meclis Üyesi seçildiğini ifade ederek, boşalan üyenin yerine Ak Parti listesinden Yılmaz Eroğlu'nun seçilmesi gerektiğini iddia ettiler. Ak Partililer gerekli itirazların il seçim kurulu ve Yüksek Seçim Kurulu'na yapılacağını dile getirdiler. 

2009'da TOYUN'UN VEFATI SONRASINDA NE OLMUŞTU

Yapılan açıklamaların ardından ortaya çıkan son durumu değerlendirecek olan Yüksek Seçim Kurulu büyükşehir meclisine Gaziemir'den hangi meclis üyesinin gideceğine kararını verecek.

Öte yandan 2009 yerel seçimlerinde Gaziemir'de benzer bir durum daha yaşanmıştı.

CHP'nin Belediye Meclisi Kontenjan 1.sıra Adayı Hasan Toyun seçimlerin hemen ardından seçildiğini ilan eden mazbatasını aldıktan sonra geçirdiği elim bir trafik kazası sonucu yaşamını yitirmişti. 

2009 Yerel seçimlerinde  31 kişilik Gaziemir Belediye Meclisi'nde CHP 22 meclis üyeliği Ak Parti ise 9 meclis üyeliği kazanmıştı. İzmir Büyükşehir Meclisi Üyeliği'nde 5'te 1 esası yani partilerin 5 ve katlarını tamamlanması söz konusu iken CHP 5 isimle girdiği Büyükşehir Meclisi'nde vefatın ardından 4 üye ile temsil edilmişti. Ölümle boşalan kontenjan üyeliğin elde ettiği Büyükşehir Meclis Üyeliği hakkı meclis listesine geçerken, seçilme pay listesi sıralamasında Ak Partili meclis üyesi Saip Tiryakioğlu Büyükşehir Meclisi Üyeliği'ne seçilmişti. 

Bir başka deyiş ile CHP Meclis Grubu'nda meydana gelen boşalma sonrasında CHP yedek meclis üyesi ilk sırasındaki isim meclis üyesi seçilirken, Toyun'un vefatı sonrasında Büyükşehir Meclis Üyeliği hakkı o sırada listede Yusuf Kenan Çakar'dan sonra ikinci sırada olan Ak Partili Saip Tiryakioğlu Büyükşehir Meclis Üyeliği görevine seçilmişti.     


          

YEREL HABERCİ HABER MERKEZİ

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  ARŞİV