27 Mayıs 2017 Cumartesi

YENİ DÖNEM SİYASET VE GAZİEMİR

01 Mayıs 2017, 09:40
YENİ DÖNEM SİYASET VE GAZİEMİR
Türker Küpcük
Öncelikle yeniden merhaba..

Bir süre önce yaşadığım sağlık sorunu sonrasında tekrar sizlerle olmak şahsım ailem, yakınlarım ve dostlarım açısından oldukça mutluluk verici... 

Tedavi sürecimde sağlık hizmeti aldığım Gaziemir Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi ve Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin genç ve yetenekli doktorlarına, hemşerilerine; bu süreçte ailem ve yakınlarımın yanında adeta seferber olan dostlarıma bir kez daha şükranlarımı ifade etmek isterim. Yine bu süreçte beni ziyarete gelen, arayan herkese teşekkür ederim. Sağ olsunlar, daima hep var olsunlar..

Hayatın tüm akışını sürdürdüğü bir sırada ülke ve kent gündemini kaçırmak elbette mümkün değildi..

16 Nisan referandumu ve sonrasında bir kaç günlüğüne gözden uzak tuttuğum gündemi biraz daha geriden ve dingin bir şekilde izlemek, siyasi yapı ve kişilikleri yeniden gözden geçirmek, biriktirdiğim düşünce ve değerlerle karşılaştırmak, son bir kaç hafta şahsım adına verimli de oldu!

Önceden söyleyeyim ki oldukça uzun bir değerlendirme makalesi okuyacaksınız. Konu öylesine çok yönlü ve bir çok partiyi ilgilendiriyor ki bölümler halinde yayınlamak yerine bir bütün haline ele almak gerektiği kanısına vardım. Sıkılanlar bir başka habere geçebilir. Dilerlerse daha sonra ki günlerde de okuyabilir. Uzunca bir makale için şimdiden herkesten özür dilerim... 

Mühürsüz oy ve pusulaların geçersiz sayılacağını her bildirisinde yer veren Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 16 Nisan günü saat 16'da oy verme işlemi sona eren Doğu illeri sandıkları açıldıktan sonra, bir saat sonra (saat 17'de sandıkların açılacağı) Batı illeri sandıklarının açılmasına 10 dakika kala (16.50'de) mühürsüz tüm oyları geçerli sayılacağı yönündeki kararı hala tartışma konusu... Evet ile Hayır oyları arasındaki farkın 1,2 milyon civarında olması ve bir başka açıdan bakıldığında mühürsüz oyların kanunda yazdığı gibi iptal edilmesi durumunda 600 binin üzerinde bir oy tercihinin Hayır yönüne kullanıldığı tespit halinde referandumun eşitlikle yada milim milimine sonuçlandığına da şahit olabilirdik. YSK kararları kesin ve referandum sonucunda;(yapılacak ilk erken seçim veya 3 Kasım 2019 tarihi itibariyle) parlamenter sistemin Başbakanlık hükümet sistemi sona erdiği ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Etme Sistemi'ne geçilmesi kabul edildiği YSK tarafından ilan edildi. CHP'nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AHİM'e) başvurusu sonucunun ne gibi sonuçları doğuracağı ise gelecek ayların gündemini oluşturacak...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eski anayasa maddesine göre artık tarafsız değil. Erdoğan 2 Mayıs 2017 itibariyle taraflı bir cumhurbaşkanı olarak Ak Parti'ye geri dönecek. 21 Mayıs itibariyle de bu partinin genel başkanı olarak ta siyaset yapacak..Başbakan Binali Yıldırım bu görevini ve işlevini sürdürüp sürdürmeyeceği, yerine bir başkasının gelip gelmeyeceğini göreceğiz. Siyasi kulislerde dolaşan başbakanlık yerine o görevi üstlenecek fiili bir koordinatör bakanla hükümet edilecek söylentilerinin ne derecede doğru olduğunu yaşayarak göreceğiz.

Şu bir gerçek ki 2018'de olağan kongreyi beklemek yerine süper olağanüstü büyük kongreyle Ak Parti Genel Başkanı olacak olan Erdoğan kısa sürede tüm teşkilatlarda hızlı değişime gidecek ve atamalar gerçekleştirecek. 

Özellikle referandumda Hayır çıkan büyükşehirlerde, illerde çok ciddi değişimleri gözlemleyeceğiz. 

İl ve ilçe başkanlıklarına yıldırım hızıyla atamalar gerçekleşecek. Hatta çok değişik ve ilginç isimlerin parti teşkilatında görev verilmesi çokta sürpriz olmayacaktır... 

Değişimlerden (Ak Parti'den) seçilmiş belediye başkanları dahi nasibini alacağı(!) parti içerisinden sızan kulislerde güçlü şekilde ifade ediliyor. 

Seçilmiş bir belediye başkanı nasıl değişir?! 

Belediye başkanlığı koltuğunun nasıl boşalır? 

Bir kere Allah geçinden versin ölüm hak vaki olmadığı müddetçe yasal olarak o koltuk boşalmaz. 

Hasta bile olsa yerel seçimlere kadar kalan (başkan vekili) marifetiyle süre o belediye başkanı görevinin başında sayılır ve kanunen o koltuk boşalmış sayılmaz. 

Belediye başkanı koltuğu ancak içişleri bakanlığı tarafından görevinden geçici el çektirilmesi halinde boşalabilir!..

Yasaların suç saydığı fiilleri işlemesi ve bu konuda mahkeme kararı kesinleşmesi haline görevi yasal olarak düşer ve koltuğu boşalır.. 

Bunların dışında belediye başkanı koltuğu ancak ve ancak kendi rızası ile yani istifası ile de boşalır. ..

İşte bu noktada Ak Parti genel başkanı tarafından partisinden seçilmiş belediye başkanına 'istifa et' talimatıyla gerçekleşeceği ifade ediliyor. 

Belediye başkanının istifa ettirilerek belediye meclisinde çoğunluğu oluşturan parti grubundan bir meclis üyesine görev tevdi edileceği ve dönemin bu şekilde belediye meclisinden seçilecek belediye başkanıyla tamamlanacağı söyleniyor.. 

Belediye başkanlarını dahi etkileyecek bir değişimde, belediye meclis üyelerinin değişimi çok da zor olmaz. Sistem gereği yedeği bulunan meclis üyeleri yerlerini bir başkasına devredebilir!

İzmir'de Ak Parti'den seçilen belediye başkanları hatta bölge milletvekilleri için tedirgin edici bir siyasi kulis.. Ne derece doğrudur gerçekleşir önümüzdeki günlerde göreceğiz.. 

Ak Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican ve ilçe başkanlarının büyük bir bölümünün koltuğu tehlikeye girdiği söylemek için kahin olmaya gerek yok. 

İl ve ilçe yönetimlerinde görev yapanların aynı konumlarını yeni atama listelerinde koruma olasılığı çok düşük bir olasılık. Olsa olsa bir kaç istisna o yapılarda yer alabilir. 

Ancak İzmir'de Ak Parti'de keskin bir değişim bekleniyor. 

YENİ DÖNEM SİYASET'İN GAZİEMİR'E OLASI ETKİLERİ...

Ak Parti üst yönetimindeki değişim sürecinin Gaziemir İlçe Teşkilatı'na olası etkilerini değerlendirmeye gelince..

16 Nisan referandumu öncesinde özellikle propaganda dönemini kısacaca gözden geçirmek gerekir..

2019'da Gaziemir belediye başkan adaylığı ve belediye meclis üyeliği aday beklentilerinin çok önceden başladığı Ak Parti ilçe teşkilatında bir çok yapılanma söz konusu.. 

Gaziemir'de, 2014'te belediye başkan adayı olan Kerem Fahri Baykalmış'ın etrafında oluşan bir yapılanma; 

Bir dönem aralıkla iki dönem (1994-99 DYP'den diğeri, 2004-2009 Ak Parti'den) belediye başkanlığı yapan ve 2009'da yeniden belediye başkan adayı olan Adnan Yüksel etrafında oluşan bir yapılanma;

Halen Ak Parti İzmir teşkilatında başkan yardımcısı olarak görev yapan 2009'un DP belediye başkan adayı Nazmi Yılmaz'ın etrafında oluşan bir yapılanma.. 

Bu yapılanmaların yanında bir de, bu yapılara dahil olmayan arada bir işbirliğinde bulunan, belediye başkan adaylığı beklentilerini canlı tutmaya çalışan küçük bireysel gruplaşmalar..

AK PARTİ GAZEİMİR'DE HÜSEYİN UZUN YÖNETİMİ

2014 seçimleri öncesinde Ak Parti içinde yaşanan siyasi hareketlilik sonrasında istifalarla boşalan Gaziemir ilçe teşkilatına, 'abi formülü' ile il yönetiminden Hüseyin Uzun atanmıştı..

Kaybedilen seçim sonrasında bir müddet daha görevine devam eden Uzun, daha sonra genel merkez kararıyla İzmir'in diğer ilçe teşkilatlarında olduğu gibi önce yönetimden istifa ettirildi, ardından da yeniden kendisine ilçe başkanı görevi yeniden tevdi edildi..

Olağan ilçe kongresinde de Hüseyin Uzun 'tek aday' olarak ilçe başkanı olarak seçilerek geldi..

Uzun'un kongrede oluşturduğu yönetimde yer alan isimlerin bir bölümünün Yılmaz ve arkadaşlarından oluşması, diğer yapılanmalar tarafından eleştirilmişti...

İlçe Başkanı Hüseyin Uzun eleştirileri, yönetimin herkese eşit yakınlıkta olduğu ifade ederek karşılamıştı. Uzun kongre sonrası geçen sürede yetkisini kullanan ancak bunun yanında herkesi bir araya tutma gayreti gösteren bir performans sergiledi.. 

Yönetim anlayışını eleştirenlere aldırış etmeden bildiği yolda ilerledi..

Böylelikle 16 Nisan referandumu Hüseyin Uzun'un için önemli bir sınav haline geldi. 

Bu atmosferde parti içinde çok farklı hesaplar yapıldığı siyasi kulislere yansıdı. 

Referandum'da Gaziemir özelinde 'Hayır' çıkacağı beklentisi geniş kabul görülürken, yapılan hesaplar Evet oylarının miktarına göreydi! 

Ölçü olarak Ak Parti'nin 1 Kasım seçimlerinde ilçede aldığı oy oranına göre durum değerlendirmesi yapılacağını ifade edenler çoğunluktaydı..

Bunun yanında Evet başarısını Ak Parti ve MHP 1 Kasım oylarının birleşimine göre hareket edecek kesimde vardı.. Bu kesim Gaziemir'de 35 binin altında alınacak bir rakamı başarısızlık olarak değerlendirecekleri mesajını veriyorlardı.

Parti içinde bazı unsurların ise daha radikal beklentileri de yok değildi! Beklentileri ülke genelinde yüzde 55'lerin üzeri Evet, Gaziemir'de ise tam tersi gelecek hesapları açısından Evet'lerin Ak Parti'nin 1 Kasım seçimlerindeki oylarını 10 puan gerisinde kalmasıydı... 

16 Nisan ülke genelinde olduğu gibi yerel ölçekte de bir çok hesabın tutmadığı bir referandum oldu. 

Gaziemir özelinde ezici çoğunluğu yakalayan Hayır oylarının yanında Evet oylarının sayısı Ak Parti içinde farklı değerlendirmelere tabi tutulacağı, farklı kesimlerin farklı hesaplar içerisinde olacağı şimdiden belli..  

Gaziemir'in rakamsal seçim sonuçlarının analizini önceki yazımda ifade etmiştim. 

Çıkan 27.730 bin oy /yüzde 32,02'lik Evet oyu Ak Parti'nin 1 Kasım seçimlerinde aldığı oyun biraz üstü. (1 Kasım oyları bu partinin 26 bin 712 / yüzde 31,64'tü.)

Partililer, Evet bloğu içinde yer alan MHP'nin 1 Kasım'da aldığı "12 bin 874 /yüzde 15,25 oy nerede?" sorusunu sorabilir!.

Bu sorunun cevabını MHP lideri Bahçeli'nin yaptığı ironi gibi YSK'ya bırakanlar da çıkacaktır!

Ancak referandum sonrası yapılan ve CNN Türk'te de açıklanan anketler göstermiştir ki İzmir'de MHP oylarının yüzde 80'lerinde üzerinde bir bölümü Hayır'a kaydı. 

Son dönemlerde yapılan tüm seçimler göstermiştir ki, İzmir genelinde ne sonuç elde edildiyse Gaziemir özelinde de benzer sonuçlar elde edilmektedir. 

Yüzde 10 civarında Gaziemir'deki MHP oyunun Evet'e yansıdığını ifade etmek mümkündür.. 

Bu açıdan değerlendirdiğimizde Ak Parti'de oy kayıp oranın çokta fazla olmadığını söylemeliyiz.

AK PARTİ'NİN 2019'DA İŞİ OLDUKÇA ZOR!

1 Kasım ve 16 Nisan referandumunun sonuçları da incelendiğinde de açıkça görülüyor ki Ak Parti Gaziemir'in 2019 belediye seçimleri açısından işi hayli zor ve bir kesime göre de imkansız gibi bir şey. 2009'un rövanşını almak hiçte kolay değil..

Yine de 16 Nisan sonuçları Ak Parti'nin Gaziemir'de azımsanmayacak belirli bir kitlenin desteğini hala uhdesinde barındırdığı da bir gerçek..

Ancak bu kitlenin desteği belediye seçimlerinde ipi göğüslemek için yeterli değil..Ak Parti Gaziemir'de liberaller başta olmak üzere farklı toplum kesim ve kitlelerin desteğine ihtiyacı var. Buda teşkilatlanmasındaki dar kadrolaşmayı kırabilmesine bağlı!

CHP GAZİEMİR'DE BELİRLEYİCİ PARTİ

Ak Parti'nin Gaziemir'de yenilenmesi, kadrolarında yenilenmeye gitmesi, başarı için başlı başına yeterli değil. Bunun yanı sıra 49 yıl sonra 2009'da kazanan ve bu başarısını sürdüren CHP'nin Gaziemir'de hata yapmasını da beklemek zorunda..  

CHP'nin kolay kolay hata yapar mı? Onu da zaman içerisinde göreceğiz.. 

AKŞENER-DERVİŞOĞLU İKİLİSİ NE YAPACAK?

MHP'de Devlet Bahçeli genel başkanlığı koltuğundan ayrılmayacağı ortada..

Referandumda MHP genel başkanına ve partinin Evet kararına rağmen aralarında Meral Akşener, Sinan Oğan, Yusuf Halaçoğlu ve Ümit Özdağ gibi isimler Hayır kampanyası yürütmüşlerdi. Akşener ve Özdağ bu süreçte partilerinden de ihraç edildiler..

Bu isimlerden en çok öne çıkan Meral Akşener'in yeni dönemde siyasetini hangi noktada sürdüreceği ise henüz belli değil. Siyasi kulislerde Akşener'in bir yeni oluşuma gidebileceği veya Demokrat Parti gibi bir partiye geçerek oradan yada bir ittifakın 2019'da cumhurbaşkanı adayı olma hedefine yürüyebileceği konuşuluyor..

Akşener'in İzmir'deki kolu durumunda olan geçmişte il başkanlığı ve büyükşehir belediye başkan adaylığı, kurultayda genel başkan adayı olan Müsavat Dervişoğlu'nun referandumdan hemen sonra MHP'den istifası siyasi çevrelerde dikkat çekti.

Akşener'in çevresinde oluşan siyasi yapılanma yeni bir parti ve kurulu partilerde siyaset kararıyla sonuçlanması halinde İzmir'de ve ilçelerinde tüm hesapların yeniden gözden geçirilmesine yol açar. Seçmen yoğunluğunun düşük olduğu ilçelerde belediye başkan adayı çıkarması hele bunu CHP ve Ak Parti içine adaylığı engellenen yapılarla kurgulanması durumunda 2019'da ilginç sonuçları da beraberinde getirebilir..  

GÖZLER CHP'DE

CHP Gaziemir'de 2019 için en favori ve şimdilik rahat bir parti görüntüsü veriyor.

Ama şimdilik kaydının altını çizmekte yarar var. CHP'yi değerlendirirken parti içindeki saflaşmaları hareketlilikleri görmezden gelmek yanıltıcı olur. Partinin fay hatları harekete geçtiğinde etkisinin düşük mü kalacağını yoksa şiddetli mi olacağını şimdiden kestirmek mümkün değil.. Bu etki yapıcı bir etki de olabilir, yıkıcı bir etkide yaratabilir.. 

Ancak olağan ilçe kongresi hazırlıklarına kadar şu an durum stabil!. 

CHP'de 2019 belediye seçimlerine yönelik en şanslı ve avantajlı ismi hali hazırda mevcut belediye başkanı Halil İbrahim Şenol. 2009 ve 2014 yerel seçimlerinde aday gösterilen ve seçimi açık ara kazanan Başkan Şenol'un yeniden aday olma isteği de biliniyor.

Şenol önceki döneminde uzun yıllar yapılması düşünülen yeni belediye binasını gerçekleştirmiş olması kendisinin yeniden aday gösterilmesi sürecinde etkisi büyüktü. 

Şenol'un bu döneme yansıyan en büyük projesi olarak Sağlık Köyü Projesi öne çıkmış durumda. Bu projeyi dönem sonuna kadar yetiştirecek bir Şenol CHP genel merkezi üzerinde de öne çıkacaktır. 

Diğer projeleriyle birlikte Şenol'un bir kez daha belediye başkan adaylığı müracaatı yapması kuvvetle muhtemel..    

Şenol'a tekrar aday gösterilip gösterilmeyeceği parti içinde yapılan değerlendirmeler, Büyükşehir adayının tavrıyla şekillenecektir. Bu arada zaman içerisinde Şenol'un atacağı doğru yada yanlış adımlar, atamalar, örgüt ilişkileri her şeyden de önemlisi Gaziemirlilerle olan iletişimi, sağlık durumu vs. O'nun bu avantajı ne şekilde değerlendireceğini de ortaya koyacaktır.

CHP'den 2019'da, 2014'te olduğu üzere Gaziemir Belediye başkan adayı olmak isteyen çok sayıda isim çıkacaktır. Bu isimleri ancak ilçe olağan kongresi sonrasında çok daha net göreceğiz..

CHP İLÇE BAŞKANI UMUT TEKİN NE YAPACAK?

2009 yerel seçimlerinde ilçe başkanı olarak görev yapan 49 yıl sonra Gaziemir'de iktidar olmasında büyük pay sahibi olan Yüksel Demirsoy, Halil İbrahim Şenol'un belediye başkan adayı gösterilmesinde de pay sahibiydi. 

2014 yerel seçimlerinde CHP Gaziemir İlçe Başkanı olan ve halen bu görevi yürüten Umut Tekin tıpkı Demirsoy gibi Halil İbrahim Şenol'un ikinci dönemde aday yapılmasında hayli çabası olmuştu. Genel merkez düzeyinde yapılan temaslar ve son tahlilde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da desteğiyle Şenol yeniden aday gösterildi ve seçimi açık ara farkla kazandı.

CHP genel merkezi aldığı bir kararla 2018'deki olağan kurultayını 2017'ye çekti. Bir kaç ay içerisinde ilçe kongreleri süreci başlayacak. 

CHP Gaziemir İlçe Başkanı Umut Tekin'in yeniden aynı göreve talip olup olmayacağı ilçe kamuoyunun dikkatini bu parti üzerinde toplayacak.

Tekin'in yeniden adaylığı, aday olması halinde karşısına aday çıkaracak ekiplerin bulunup bulunmayacağı ilçe kongresine kadar hayli konuşulacak...   
 

      

      


       

banner220

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 3 yorum mevcut

  • hakan 3 hafta önce yorumlandı

   ak parti̇de tek aday kerem baykalmiş kazanirsa o kazanir geri̇si̇ boş muhabbet

  • Yeşim yorulmaz 4 hafta önce yorumlandı

   Yaşamış olduğunuz sağlık sorunlarınız insAllah daha iyidir çok geçmiş olsun . Sağlıklı güzel günleriniz olmasını dilerim.

  • VAROL ZENGİNOBUZ 4 hafta önce yorumlandı

   hastalanmanın elbette güzel bir yanı yoktur fakat sağlık sorunları yaşadığınızda tedaviyi hızlandıran en önemli nüans iyi dilekleriyle, içten temennileriyle sağlığınıza bir an önce kavuşmanızı isteyen sevdiklerinizin varlığıdır.

   sağlıkla ilgili sorunlar insan bünyesini ve duygularını herzamankinden daha fazla kırılgan yapar. sevdiklerinizin varlığına, yanınızda olmasına daha çok ihtiyaç duyarsınız. onların şevkatli ziyaretleri, zahmet edişleri fiziken ve ruhen yorulmuş benliğiniz için görünmez bir itici güç gibidir. telefonunuza gelen basit bir "geçmiş olsun" mesajı bile şevkat açlığı hisseden bünyeniz için büyük bir motivasyon yaratır
   dünden daha güzel günlere birlikte yürümek dileğiyle. geçmiş olsun,aramıza hoşgeldin.
   bende şahsım olarak en mutlu satırları yazıyorum.tedavin süresinde ara verdiğin,dolayısıyla benimde yorumlara ara verdiğim zamanları artık telafi ederiz.

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  ARŞİV